Bezpieczeństwo środowiskowe. Co to jest?

Ochrona środowiska naturalnego odgrywa obecnie bardzo dużą rolę. Zdecydowanie jest to korzystny trend, który musi na stałe utrwalić się w naszym społeczeństwie, by dać szansę na zachowanie poprawnej kondycji ekosystemu, w jakim żyjemy. Warto zastanowić się nad tym, czym jest bezpieczeństwo środowiskowe i na jakiej obszary naszego życia oddziałuje.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 marca 2021

Bezpieczeństwo środowiskowe — co to jest?

Czasem używa się tej nazwy zamiennie ze sformułowaniem bezpieczeństwo ekologiczne. Mimo zupełnie innego nazewnictwa wspólny mianownik, jaki stawiają przed sobą te dwa obszary, jest dokładnie taki sam: doprowadzić do stanu, kiedy ryzyko jego zakłóceń będzie bliskie zeru.

Przyjmuje się, że jest to proces o charakterze ciągłym, który ma zapewnić bezpieczną i niezachwianą egzystencję wszystkich elementów, jakie wchodzą w skład ekosystemu. Co ważne, zasady, które państwo decyduje się obrać, by spełnić te standardy, władze wyznaczają sobie samodzielnie.

Oznacza to, że na pewnym etapie prac będzie trzeba przygotować dokument lub cały zbiór dokumentów, które na poszczególnych stopniach wdrażania procesu będą zaakceptowane przez stronę państwową oraz przez inne organizacje lub grupy osób, jakich on dotyczy.

Dobrą praktyką jest wdrożenie szerokich konsultacji społecznych i dopuszczenie do nich zarówno przedstawicieli samorządu terytorialnego — bo to samorząd będzie nadzorował sporą część tego procesu — jak i organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń lub fundacji. Im więcej opinii i głosów zostanie wysłuchanych, tym szanse na przygotowanie bardziej kompleksowej strategii rosną.

Bezpieczeństwo ekologiczne w ujęciu szerokim

Zupełnie nowym aspektem związanym z bezpieczeństwem energetycznym jest jego sprowadzenie do dyskusji międzynarodowej. Coraz częściej zdarza się, że różne państwa decydują się połączyć swoje siły i wypracowują wspólne rozwiązania, jakie będą wdrażane na ich obszarze.

Środowisko i troska o nie jest bardzo ważna choćby dla Unii Europejskiej, która podchodzi do tej kwestii bardzo rygorystycznie i niemal z roku na rok coraz bardziej zwiększa wymagania, które mają chronić przyrodę na terenie wspólnoty europejskiej. W Polsce nadrzędnym aktem prawnym, który reguluje ten obszar, jest Strategia Obronności Rzeczypospolitej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tworzenie dobrej strategii bezpieczeństwa środowiskowego

Każdy dokument tego typu musi rozpoczynać się od identyfikacji zagrożeń i sposobów, jakie można przedsięwziąć, by ich unikać. Można powiedzieć, że bezpieczeństwo ekologiczne traktuje się jako likwidację zagrożeń i czynników, które degradują środowisko naturalne.

Istnieje też tak zwany nurt kreacyjny. Nie wynika on z konieczności reagowania na sytuacje, które już zaistniały (a więc na przykład masowego ginięcia gatunków), ale raczej stanowi próbę stworzenia dla ludzkości bezpiecznych warunków do przetrwania. Jest to więc szereg działań prewencyjnych, które niejako z góry próbują minimalizować szkody, na przykład poprzez wdrożenie zielonej energii i wycofanie się z atomu czy surowców kopalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!