Branża apeluje do polskiego rządu o zwolnienie pasma C na potrzeby 5G

Branżowy Związek „Cyfrowa Polska” wystosował apel do rządu o jak najszybsze udostępnienie pasma C dla budowy sieci 5G w naszym kraju. W ocenie ekspertów konieczne jest pilne zwiększenie pojemności sieci. Powód: m.in. obciążenie związane z obsługą ruchu migracyjnego z Ukrainy. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2022

Apel o pasmo dla 5G

Cyfrowa Polska informuje, że apel jest reakcją na przedłużający się proces nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Branża przypomina, że uchwalenie tego aktu prawnego to jeden z podstawowych warunków, aby aukcja 5G mogła dojść do skutku. 

Z kolei brak nowelizacji, w ocenie Cyfrowej Polski wstrzymuje prace nad rozwojem sieci piątej generacji nad Wisłą. M.in dlatego związek branżowy zdecydował się napisać list do przedstawicieli rządu. 

5G w Polsce pilnie potrzebne 

Według prezesa Cyfrowej Polski Michała Kanownika w obecnej sytuacji uwolnienie pasma C dla sieci 5G powinno być priorytetem. „Dostępność dodatkowego pasma jest krytyczna, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie. Konsekwencją ostatnich ruchów migracyjnych jest znacznie obciążenie i wykorzystanie sieci. Konieczne jest zwiększenie jej pojemności – powiedział. Przy okazji przypomniał o gospodarczych aspektach wdrożenia sieci 5G, która uważana jest za czynnik napędzający PKB oraz zwiększający konkurencyjność. 

Technologia 5G —  kiedy zostanie w pełni wdrożonaTechnologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Koszty opóźnienia wdrażania 5G

W apelu przesłanym do rządu przedstawiciele branży IT zwracają uwagę na konsekwencje zwłoki w budowie sieci piątej generacji w Polsce. W ich ocenie opóźnienie może sprawić, że na tle innych państw, nasz kraj stanie się „zacofany”. Cyfrowa Polska zauważa, że od uruchomienia usług 5G w Stanach Zjednoczonych oraz Korei Południowej minęło już przeszło 40 miesięcy. 

Także w Unii Europejskiej wyprzedziło nas wiele krajów. Aż 25 z 27 (!) państw członkowskich Wspólnoty uruchomiło usługi 5G w paśmie C, działającym w przedziale 3,4 -3,8 GHz. Do tej pory takiego kroku nie dokonały jedynie dwa kraje: Polska i Holandia. W tym drugim przypadku, sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana. Kraj ten ma problem związany z kolizją wspomnianych częstotliwości z pasmem wykorzystywanym przez tamtejszą armię. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!