To już pewne. SIDUSIS wystartuje 1 grudnia 2022 r.
Znamy datę uruchomienia systemu SIDISIS, o którym niedawno pisaliśmy w Polityce Bezpieczeństwa. Jak informuje Cyfryzacja KPRM, System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego wystartuje 1 grudnia 2022 roku. Dla wszystkich będzie dostępny miesiąc później.
- Anna Malinowska
- /
- 28 października 2022
Czym jest SIDUSIS
Na to pytanie w Polityce Bezpieczeństwa dokładnie odpowiedzieliśmy w tym artykule. Mówiąc w skrócie, będzie to bezpłatna oraz publicznie dostępna baza danych z bieżącymi informacjami na temat rodzaju usług dostępu do internetu na danym obszarze. Wszystkie dane mają być aktualizowane w sposób ciągły. To nowość, bowiem do tej pory nie było narzędzia, które w tym obszarze mogłoby zostać uznane za cały czas aktualne.
Co to jest SIDUSIS? Ważny krok w rozwoju telekomunikacji w PolsceMartyna Kowalska
Komu potrzebny będzie SIDUSIS?
System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego to zdaniem ekspertów bardzo szerokie źródło informacji, które może przydać się m.in. przedsiębiorcom telekomunikacyjnym planującym rozwój sieci, a także obywatelom, np. planującym budowę domu, zakup mieszkania, lub wybór lokalizacji dla działalności gospodarczej.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
To także cenne źródło dla samorządów, które często nie mają wiedzy na temat dostępu do usług internetowych, a także o perspektywach rozwoju sieci na terenie danej miejscowości, osiedla, ulicy itd.
Wkrótce konkretne wytyczne dotyczące SIDUSIS
Niebawem na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Cyfryzacji KPRM, znajdą się standardy technologiczne działania SIDUSIS, a także wprowadzania oraz przetwarzania informacji. Trzonem danych, na bazie których będzie prowadzona dalsza aktualizacja i moderacja serwisu będą dane od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Mowa o informacjach pochodzących z inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, która odbywa się raz na rok.
To jednak nie koniec. „Do 31 grudnia 2022 r. przedsiębiorcy telekomunikacyjni, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, z wyłączeniem użytkowników rządowych, oraz podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej będą zobowiązani do przekazania do SIDUSIS po raz pierwszy szczegółowych informacji o punktach adresowych, w których istnieje możliwość świadczenia stacjonarnego internetu szerokopasmowego za pomocą stacjonarnych lub ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych. Od 1 stycznia 2023 r. System będzie dostępny dla wszystkich” – informuje Cyfryzacja KPRM.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?