Co to jest SIDUSIS? Ważny krok w rozwoju telekomunikacji w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Celem zmian w prawie jest stworzenie ram dla powstania Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego SIDUSIS. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 października 2022

Czym jest SIDUSIS?

SIDUSIS to skrót od dość długiej nazwy w brzmieniu „System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego”. W założeniu, ma być to bezpłatna publiczna baza danych, która będzie agregowałainformacje na temat rodzaju usługi dostępu do Internetu znajdującej się na konkretnym obszarze. 

Co ważne, wszelkie dane na ten temat będą aktualizowane w sposób ciągły. To spora zmiana, bowiem w obecnej bazie prowadzonej przez UKE, aktualizacje są dokonywane w określonych odstępach czasowych.

Zgodnie z założeniami Cyfryzacji KPRM, SIDUSIS będzie także stanowił narzędzie pomocne do planowania i budowy w przyszłości sieci szerokopasmowych, realizowanych zarówno w ramach inwestycji komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych.

Jednolite ładowarki USB-C: na czym polega "Brussels effect"?Jednolite ładowarki USB-C: na czym polega "Brussels effect"?Mikołaj Frączak


Dla kogo baza SIDUSIS?

SIDUSIS dla obywateli. Obywatele będą mieli dostęp do bieżących informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren będzie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych, nowych inwestycji telekomunikacyjnych. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu będzie także możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi. Będzie to cenna informacja zwrotna dla operatorów „polujących” na białe plamy.

SIDUSIS dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. System umożliwi tworzenie planów inwestycyjnych. Będą mogły opierać się one o konkretne zapotrzebowanie np. z pominięciem pustostanów, czyli punktów adresowych, w których nikt nie skorzysta z usług.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

SIDUSIS dla administracji. SIDUSIS zapewni informacje niezbędne do prowadzenia interwencji w ramach KPO i FERC, w postaci grantów o wartości 2 mld EUR na projekty budowy sieci szerokopasmowych zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. 

SIDUSIS z podpisem prezydenta

Kancelaria Prezydenta podkreśliła w wydanym przez siebie komunikacie, że aktualnie system prawny nie przewiduje działania takiego publicznego systemu, który jako baza danych, prezentowałby w sposób ciągły bieżące informacje o punktach adresowych w zasięgu sieci szerokopasmowych. 

Obywatele nie mają odpowiedniego dostępu do informacji o tym, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych lub nie (w przypadku ich braku), jakiego rodzaju są świadczone usługi, jaka jest oferta dostępu do internetu szerokopasmowego (w tym cennik), oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy” – czytamy w komunikacie. Niewątpliwie to najsilniejszy argument za tworzeniem sieci SIDUSIS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!