Jednolite ładowarki USB-C: na czym polega "Brussels effect"?

Czy jedna ładowarka dla całej Unii Europejskiej to dowód na potwierdzenie przywódczej roli UE w ustanawianiu standaryzacji i regulacji technologicznych? Niewykluczone. To zjawisko określane jest już w gospodarce jako „Brussels effect” – zauważa w najnowszym numerze „Tygodnika Ekonomicznego” Polski Instytut Ekonomiczny.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 października 2022

USB-C w Unii Europejskiej to wyzwanie dla Apple? 

Większość telefonów wyposażona jest w złącze USB-C, co oznacza, że zdecydowana większość producentów nie będzie miała problemów z implementacją unijnego prawa. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny w swoim „Tygodniku Ekonomicznym”: „głównym wyjątkiem są produkty Apple. W iPhone’ach wciąż wykorzystywane jest złącze lightning, a USB-C jedynie w niektórych modelach iPadów i MacBooków. Skutki nowej regulacji dotkną więc w największym stopniu tę firmę oraz osoby korzystające z jej produktów. Najbardziej prawdopodobne są dwie drogi dla Apple’a. Pierwsza to całkowite odejście od ładowania przewodowego na rzecz bezprzewodowego. Ta technologia nie jest jeszcze objęta unijnymi regulacjami, choć jej rozwój ma być obserwowany przez KE i być może w przyszłości tu również zostaną wprowadzone jednolite standardy”.

Apple przejdzie całkiem na USB-C?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drugą drogą, jaką wskazują eksperci PIE, jest wprowadzenie standardu USB-C we wszystkich urządzeniach produkowanych przez firmę z Cupertino. To w ich ocenie pozwoliłoby uporządkować sytuację ładowarek. Przypomnijmy, że obecnie producent ten stosuje trzy rodzaje portów. Jest całkiem możliwe, że decyzja Brukseli wpłynie na ostateczne decyzje producenta w tej sprawie.

Czym jest Brussels Effect?

W literaturze, w kontekście podobnych sytuacji, często wspomina się o tzw. „efekcie brukselskim”, czyli z angielskiego „Brussels effect”. Nie od dzisiaj mówi się bowiem o przywódczej roli, jaką Unia Europejska odgrywa w obszarze standaryzacji oraz regulacji technologicznych. Jeśli Apple faktycznie przejdzie na USB-C, będziemy mówili o potwierdzeniu tej teorii. 

Z drugiej strony, jak informowaliśmy już Polityce Bezpieczeństwa, podobne rozwiązania prawne planują kolejne kraje, m.in. Norwegia, która choć jest poza UE, zamierza skopiować przepisy dotyczące „jednej ładowarki” i wprowadzić również u siebie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!