Chip M2 od Apple. Czym się różni od poprzednika, czyli M1?

Chip M2 zapewnia nowy poziom energooszczędności i możliwości całkowicie przeprojektowanemu MacBookowi Air i zaktualizowanemu 13-calowemu MacBookowi Pro – poinformowało Apple.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 czerwca 2022

Firma Apple ogłosiła właśnie chip M2, rozpoczynając nową generację zaprojektowaną specjalnie dla komputerów Mac. Zbudowany przy użyciu technologii 5-nanometrowej drugiej generacji, M2 jeszcze bardziej podnosi wiodącą w branży wydajność na wat M1 dzięki 18-procentowemu szybszemu procesorowi, 35-procentowemu mocniejszemu procesorowi graficznemu i 40-procentowemu szybszemu silnikowi Neural Engine.

Zapewnia również 50 o procent większą przepustowość pamięci w porównaniu z M1 i do 24 GB szybkiej ujednoliconej pamięci. M2 zapewnia to wszystko — a także nowe, niestandardowe technologie i większą wydajność — w całkowicie przeprojektowanym MacBooku Air i zaktualizowanym 13-calowym MacBooku Pro.

Więcej tranzystorów, więcej pamięci

Konstrukcja systemu na chipie (SoC) M2 została zbudowana przy użyciu ulepszonej technologii 5-nanometrowej drugiej generacji i składa się z 20 miliardów tranzystorów — o 25 proc. więcej niż M1. Dodatkowe tranzystory poprawiają funkcje całego układu, w tym kontroler pamięci, który zapewnia ujednoliconą przepustowość pamięci o szybkości 100 GB/s — o 50 procent większą niż w przypadku M1. Dzięki nawet 24 GB szybkiej ujednoliconej pamięci M2 może obsługiwać nawet większe i bardziej złożone obciążenia.

Lepsza, energooszczędna wydajność 

Nowy procesor ma szybsze rdzenie wydajności w połączeniu z większą pamięcią podręczną, podczas gdy rdzenie wydajności zostały znacznie ulepszone, aby uzyskać jeszcze większy wzrost wydajności. Razem zapewniają o 18 proc. większą wydajność wielowątkową niż M1, dzięki czemu M2 może wykonywać zadania intensywnie obciążające procesor, zużywając bardzo mało energii, na przykład tworzenie muzyki z warstwami efektów lub nakładanie złożonych filtrów na zdjęcia.

Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Mikołaj Frączak

W porównaniu z najnowszym 10-rdzeniowym laptopem PC chip, procesor w M2 zapewnia prawie dwukrotnie wyższą wydajność przy tym samym poziomie mocy. Ponadto M2 zapewnia najwyższą wydajność chipa PC, zużywając zaledwie jedną czwartą mocy.

W porównaniu z najnowszym 12-rdzeniowym chipem do laptopów PC — który wymaga znacznie większej mocy, aby zapewnić wzrost wydajności, dlatego występuje w grubszych, gorętsze i bardziej hałaśliwe systemy o krótszym czasie pracy na baterii — M2 zapewnia prawie 90 procent maksymalnej wydajności 12-rdzeniowego chipa przy zużyciu zaledwie jednej czwartej mocy.

M2 zawiera również procesor graficzny nowej generacji firmy Apple z maksymalnie 10 rdzeniami — o dwa więcej niż M1. W połączeniu z większą pamięcią podręczną i większą przepustowością pamięci, 10-rdzeniowy procesor graficzny zapewnia duży wzrost wydajności grafiki, zapewniając do 25 procent wyższą wydajność graficzną niż M1 przy tym samym poziomie mocy i do 35 procent lepszą wydajność przy maksymalnej mocy.

W porównaniu ze zintegrowaną grafiką najnowszego chipa do laptopów PC, procesor graficzny w M2 zapewnia 2,3 razy wyższą wydajność przy tym samym poziomie mocy i dorównuje swojej szczytowej wydajności, zużywając jedną piątą mocy.2 Wyższa wydajność na wat z M2 umożliwia systemy, które mają wyjątkową żywotność baterii oraz działają chłodno i cicho, nawet podczas grania w gry z rozbudowaną grafiką lub edytowania obrazów RAW.

Chipy M2 wprowadzają na komputery Mac najnowsze niestandardowe technologie Apple, oferując nowe możliwości

- Neural Engine może przetwarzać do 15,8 biliona operacji na sekundę — ponad 40 procent więcej niż M1.

- Silnik multimedialny zawiera dekoder wideo o większej przepustowości, obsługujący wideo 8K H.264 i HEVC.

- Potężny silnik wideo ProRes firmy Apple umożliwia odtwarzanie wielu strumieni wideo zarówno 4K, jak i 8K.

Źródło: Apple

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!