Co to jest i do czego służy oprogramowanie ERP

Najtrudniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed właścicielami działalności gospodarczych, jest umiejętne zarządzanie zasobami. Problem dotyczy zarówno firm jednoosobowych, mikroprzedsiębiorstw, jak i wielkich korporacji, które zatrudniają po kilka tysięcy pracowników. Jak skutecznie zarządzać pracownikami, by zwiększyć ich wydajność? Odpowiedzią na to pytanie może być oprogramowanie ERP. Co je wyróżnia?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 maja 2021

Jaka jest zasada działania oprogramowania ERP?

Jego model działania — w dużym uproszczeniu — dotyczy analizy zasobów i wspierania działalności firmy w jej codziennej pracy na ich podstawie. Jeśli przełożony wie, że ma określoną ilość wolnych roboczogodzin pracowników, to może skutecznie oszacować, czy warto przyjmować jeszcze jedno zlecenie, czy lepiej odpuścić, by wywiązać się z terminów innych — już realizowanych — prac.

Tak szeroka definicja dość dobrze obrazuje też użyteczność oprogramowania ERP. Wbrew obiegowej opinii, sprawdzi się ono nie tylko w dużych korporacjach, ale i w średniej wielkości działalnościach, które zatrudniają kilka-kilkanaście osób.

Z powodzeniem mogą też korzystać z nich ci przedsiębiorcy, których model pracy opiera się na współpracy z biznesem (B2B). Dowodzi to ogromnej uniwersalności tego typu narzędzi. Warto też odnotować, że istnieje wiele wyspecjalizowanych aplikacji dla różnych sektorów rynku: od IT po firmy budowlane czy działalności specjalistyczne.

Czy oprogramowanie ERP może wesprzeć wszystkie działy w firmie?

Trudno powiedzieć, czy absolutnie wszystkie, bo zależy to od specyfiki działalności, jednak na pewno sprawdzi się w kluczowych obszarach. Można tu wskazać na przykład na księgowość, zasoby ludzkie oraz personel zarządzający. To właśnie z jego pomocą menedżerowie mogą oceniać zaawansowanie poszczególnych pracowników w powierzone im zadania.

Największym atutem platformy ERP będzie jednak to, że pozwoli ona właścicielowi firmy na dynamiczną analizę wszystkich danych z różnych działów. Jeśli szef będzie chciał odnieść dane z księgowości do informacji, jakie spływają do niego z marketingu i promocji, to zwykle można to zrobić kilkoma kliknięciami myszką w menu nawigacyjne aplikacji.

Mając na uwadze, że to właśnie pełen obraz firmy, a nie dane z różnych działów, jednoznacznie odpowiadają na pytania o jej kondycję, to zdecydowanie warto dokonywać takich analiz w ujęciu możliwie szerokim. Można dzięki temu wyłapać te elementy działalności, które wymagają poprawy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy dane zgromadzone w systemie ERP są bezpieczne?

Jeśli wybierzemy dobre narzędzie, to zdecydowanie tak. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że dane z takich aplikacji mogą wpłynąć na zachowanie przewagi nad konkurencją, dlatego też szyfrowanie plików czy ustanawianie reguł dostępu to standard na rynku.

Praktyka pokazuje, że warto utworzyć na platformie ERP konta tylko tym osobom, które powinny mieć dostęp do danych z poszczególnych działów. Szef produkcji nie potrzebuje informacji o wydajności działu marketingu. Tak samo, jak kierownik działu kard raczej nie wyciągnie odpowiedniej wiedzy z zasobów innego zespołu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!