Co to jest ransomware?

Jak działa ransomware? Co to jest? 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 grudnia 2022

Złośliwe oprogramowanie, wyłudzenie danych lub podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. To tylko niektóre z metod działania cyberprzestępców. Coraz częściej wykorzystują oni jednak ataki typu ransomware? Co to jest ransomware i na czym polega?

Co to jest ransomware?

Ransomware najkrócej rzecz ujmując to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do komputera. Jest on odblokowywany dopiero po opłaceniu okupu dla przestępcy. Screen-locker, blokuje użytkownikowi dostęp do urządzenia poprzez zablokowanie ekranu. Nie szyfruje plików przez co nie jest zbyt efektywny z perspektywy cyberprzestępcy. Właśnie dlatego cyberprzestępcy używają coraz częściej crypto-ransomware. To oprogramowanie szyfruje lokalne pliki na komputerze, a także na chmurze. Bez opłacenia okupu nie da się odzyskać plików. Szacuje się, że tego typu ataki doprowadziły do wyłudzenia ponad miliarda dolarów każdego roku. Trzeci rodzaj, czyli disk-encryptor szyfruje cały dysk ofiary i nie pozwala na uruchomienie się systemu operacyjnego.

Rozprzestrzenianie się ransomware

Przestępcy rozsyłają ransomware np. dołączając fałszywą fakturę do maila. Kiedy użytkownik otworzy załącznik, rozpoczyna się proces szyfrowania. Kiedy proces szyfrowania dobiegnie końca, ofiara widzi na ekranie powiadomienie z instrukcjami jak zapłacić okup i otrzymać klucz do deszyfracji. Inny sposób polega na wykupieniu reklamy na stronach o dużym ruchu. Nie służą jednak do promocji ale do „zarażenia” przeglądarki. Wtedy oprogramowanie ransmoware automatycznie się instaluje.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ostatni, ale nie najgorszy ukryty atak twórców ransomware, to wdrożenie oprogramowania do pirackiego kontentu możliwego do ściągnięcia z torentów lub stron internetowych

Jak bronić się przed ransomware?

Warto aktualizować na bieżąco oprogramowanie. Jeśli jeszcze go nie mamy, koniecznie trzeba zainstalować program antywirusowy. Dobrym sposobem jest też tworzenie regularnych kopii zapasowych i trzymanie ich na urządzeniach, które nie są podłączone do komputera. Wtedy w przypadku ataku, wystarczy pliki odzyskać z kopii zapasowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!