Co to jest Safety Day w przedsiębiorstwie?

Szkolenia BHP w wielu firmach nie mają dobrej sławy i są w dalszym ciągu traktowane przez pracowników jako dość nudny obowiązek i stratę czasu. Wiele zależy oczywiście od osoby przeprowadzającej takie szkolenia oraz samego programu zajęć. Właśnie dlatego wiele firm decyduje się na organizację tzw. Safety Day, czyli dnia bezpiecznej pracy. Co to takiego? Podpowiadamy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 marca 2021

Czym jest Safety Day?

Organizacja Safety Day w przedsiębiorstwie jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna niż w przypadku tradycyjnych szkoleń, przeprowadzanych w zakładach pracy przez specjalistów BHP. Jak pokazuje doświadczenie, warto zainwestować nieco więcej czasu i środków, by zamiast „pogadanek” o bezpieczeństwie zaprosić pracowników na event poświęcony kluczowym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Są firmy, które wspominają o organizacji takich wydarzeń w swoich raportach o społecznej odpowiedzialności biznesu, co zazwyczaj jest pozytywnie odbierane w otoczeniu oraz wśród potencjalnych pracowników.

Na czym polega Safety Day?

Najprostsza definicja Safety Day sprowadza się do połączenia obowiązkowego szkolenia BHP z rodzajem imprezy integracyjnej, podczas której przeprowadza się różne symulowane sytuacje, którym uczestnicy muszą stawić czoła. Dla wielu to jedyna okazja, by sprawdzić w praktyce działanie gaśnic, sprzętu przeciwpożarowego czy mobilnego defibrylatora AED.

W wielu firmach Safety Day ogranicza się do jednego dnia, podczas którego świadomie ogranicza się pracę w halach produkcyjnych i biurach do minimum. Przy okazji można zorganizować obowiązkowe próby ewakuacji budynków, przejście do punktów zbiórki w sytuacjach zagrożenia oraz zajęć teoretycznych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Safety Day w czasie pandemii

Pewnym ograniczeniem w organizacji Safety Day może być trwająca pandemia oraz obostrzenia z nią związane. Z drugiej strony jednak, przeprowadzenie takich działań z zachowaniem reżimu sanitarnego, użyciem obowiązkowych maseczek, dystansu społecznego etc. również może mieć edukacyjny charakter oraz przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania i pracy w czasie pandemii koronawirusa.

Jak zorganizować Safety Day?

W „normalnych” warunkach tj. przed pandemią Safety Day organizowały często firmy eventowe oraz szkoleniowe. Dziś również można liczyć na ich wsparcie, jednak scenariusz wydarzenia z oczywistych powodów będzie ograniczony do niezbędnego i bezpiecznego minimum.

W związku z pandemią, w wielu przypadkach trzeba rezygnować z pokazów działania służb ratowniczych, czy symulatora dachowania pojazdu, szczególnie jeśli wiązałoby się to z przebywaniem na niewielkiej powierzchni wielu osób.

Czy organizacja Safety Day jest opłacalna?

Na początek kilka słów o kosztach. Oprócz tych związanych np. z organizacją eventu, użyciem gaśnic oraz sprzętu jednorazowego, należy doliczyć do nich koszty związane z kilkugodzinnym ograniczeniem produkcji do niezbędnego minimum. Co do zasady, tego typu wydarzenia są organizowane w godzinach pracy.

Oprócz kosztów warto jednak wspomnieć o korzyściach. Safety Day idealnie wpisuje się w wypełnienie obowiązków pracodawcy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy zorganizować Safety Day?

Najlepiej jest jeśli Safety Day organizowany jest poza tradycyjnymi okresami urlopów czy ferii. Dobrą praktyką jest także wprowadzenie pewnej cykliczności takiego wydarzenia.

Są firmy, które dzień bezpieczeństwa wpisały na stałe do swojego kalendarza. Wówczas Safety Day może odbywać się na przykład corocznie w pierwszy poniedziałek kwietnia lub w wybranym dniu w pierwszym tygodniu jesieni. Wybór należy do firm, oraz ich komórek zajmujących się zagadnieniami BHP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!