Czym jest numer IMEI?

Tak jak każdy z nas posiada własny niepowtarzalny numer PESEL, a samochód numer VIN, tak każde urządzenie łączące się z siecią komórkową posiada numer IMEI. Mowa nie tylko o telefonach komórkowych, ale także tabletach ze slotem na kartę SIM, smartwatchach itp. Czym jest numer IMEI i czy zwykłemu użytkownikowi może być do czegoś potrzebny? Wyjaśniamy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 marca 2021

Co oznacza skrót IMEI?

Kiedy w latach 90-tych XX wieku rodziła się telefonia cyfrowa GSM, postanowiono, że ze względów bezpieczeństwa oraz dla unifikacji, każdy telefon komórkowy dopuszczony do sprzedaży będzie musiał posiadać własny, niepowtarzalny numer. Nazwano go skrótem IMEI od angielskiego

terminu International Mobile Equipment Identity.

Co ciekawe, standard ten musiał być zmodyfikowany już po kilku latach od stworzenia, z uwagi na niespodziewany wzrost popularności telefonii komórkowej. Stało się to w 2003 roku. I słusznie, bowiem dziś standard ten obowiązuje nie tylko telefony i smartfony, ale każde urządzenie, które bezpośrednio łączy się z siecią telefonii komórkowej np. w związku z dostępem do internetu. Dziś swój unikalny numer IMEI posiadają także tablety z modułem 3G lub 4G, smartwatche ze slotem karty SIM, lokalizatory GPS, oraz wiele urządzeń wearable.

Może się zdarzyć, że jeden telefon posiada przyporządkowane dwa numery IMEI. Dzieje się tak w sytuacji, gdy urządzenie posiada funkcję dual-sim, czyli może niezależnie obsługiwać dwa numery telefonu. W takiej sytuacji, jeden smartfon jest traktowany przez system jak dwa zupełnie osobne urządzenia, które w sposób niezależny od siebie łączą się z siecią i wykonują określone operacje.

Gdzie znajduje się numer IMEI

Kiedyś było nieco prościej, bowiem w erze telefonów z wyjmowaną baterią, wystarczyło usunąć na chwilę akumulator by zobaczyć naklejkę znamionową z nadrukowanym numerem IMEI w formie tradycyjnej oraz kodu kreskowego.

W momencie, w którym baterie przestały być elementem samodzielnie wymienialnym przez użytkowników, konieczne jest zastosowanie prostego tricku, zresztą tak starego jak standard GSM. Wystarczy na klawiaturze numerycznej wpisać kod *#06#, a numer (lub numery) IMEI pojawią się po chwili na wyświetlaczu.

Numer IMEI standardowo umieszczany jest na oryginalnym opakowaniu. Czasem jest nanoszony na fakturze zakupu lub łatwo usuwalnej naklejce znajdującej się na telefonie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co składa się na numer IMEI?

Współczesny kod IMEI to ciąg 15 cyfr. Pierwsze sześć jest kodem homologacyjnym, czyli tzw. numer TAC od angielskiego Type Approval Code. Ciekawostką jest to, że często w Europie zaczyna się on od „35”. To nic innego jak kod brytyjskiego regulatora telekomunikacyjnego, który homologuje wiele urządzeń, dostępnych także na polskim rynku. Kolejne cyfry od siódmej do przedostatniej, to numer seryjny urządzenia nadawany przez producenta. Ostatnia pozycja, podobnie jak jest to w przypadku numerów PESEL, jest tzw. liczbą kontrolną.

Kiedy numer IMEI jest potrzebny?

Wbrew pozorom, numer IMEI może być bardzo przydatny, np. w sytuacji kradzieży telefonu. Znając ten kod przypisany skradzionemu sprzętowi, można po spełnieniu określonych procedur założyć blokadę na urządzenie. Wówczas smartfon w rękach złodzieja stanie się zupełnie bezużyteczny. Bezpieczne będą także dane zapisane w jego pamięci.

Chociażby z tego powodu ważne jest, by numer IMEI wpisany był na dowodzie zakupu urządzenia. Wówczas bez problemu możemy udowodnić, że konkretny telefon był naszą własnością.

Numer IMEI ważny jest także w procesie składania reklamacji na sprzęt w ramach gwarancji. Dzięki niemu serwis producenta ma pewność, że dostarczony telefon jest właśnie tym egzemplarzem, który był objęty określonymi warunkami gwarancyjnymi, ważnymi np. 2 lata licząc od daty zakupu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!