Co to jest VPN?

Jak działa VPN? Kiedy używać VPN? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat Virtual Private Network.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 4 marca 2021

Czym jest VPN?

VPN, to skrót od “Virtual Private Network” (Wirtualna Sieć Prywatna). VPN tworzy bezpieczne połączenie między użytkownikiem a Internetem i zapewnia dodatkową ochronę prywatności i anonimowości. Dzięki temu nasz komputer staje się niemożliwy do wyśledzenia. W praktyce oznacza to, że zamiast łączyć się z dostawcą usług internetowych, nasz komputer łączy się z serwerem VPN. Dzieje się to za pomocą połączenia, które jest nie tylko zabezpieczone, ale również zaszyfrowane. Dopiero wtedy serwer VPN kontaktuje się ze stroną, której szukamy. Co prawda, dana witryna, którą odwiedzamy, nadal zbiera dane na temat szczegółów naszej wizyty, dzieje się to jednak w oparciu o adres IP serwera VPN, a nie nasz własny. Korzystanie z VPN umożliwia m.in.:

  • Ukrycie lokalizacji i aktywności użytkownika w Internecie, by zapobiec próbom śledzenia (zwłaszcza w publicznych sieciach WiFi).

  • Omijanie blokad związanych z cenzurą i swobodny dostęp do treści w Internecie.

  • Bezpieczne i anonimowe pobieranie plików z sieci torrent bez spadku szybkości połączeń.

CZYTAJ TEŻtopvpn.pl/co-to-jest-vpn

VPN a aktywność w sieci

Usługi VPN należą do kluczowych narzędzi w kwestii ochrony naszej prywatności w Internecie. Bez nich nasza aktywność w sieci może być bardzo łatwo monitorowana przez nieupoważnione strony. Dotyczy to zarówno historii odwiedzanych stron, pobieranych plików, jak i danych związanych z bankowością elektroniczną czy haseł.

Co więcej, wszystkie wymienione dane można powiązać bezpośrednio z naszym urządzeniem za pośrednictwem adresu IP. Wspomniany adres ujawnia naszą fizyczną lokalizację oraz umożliwia odnalezienie go w rzeczywistości. 

W sytuacji, gdy połączymy się z siecią VPN, nasz adres IP zostaje zamaskowany, natomiast dane są chronione szyfrowaniem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie dane można ukryć, korzystając z VPN?

Przypomnijmy, że usługi VPN pozwalają ukryć nie tylko rzeczywisty adres użytkownika, ale również zaszyfrować połączenie internetowe. W praktyce oznacza to, że dzięki VPN zyskujemy:

  • Poufność historii przeglądanych stron.

  • Możliwość zmiany wirtualnej lokalizacji (możliwość nawiązanie połączenia ze zdalnym serwerem w innym kraju).

  • Anonimowość w Internecie — sieci VPN zwiększają prywatność w zakresie aktywności użytkownika w Internecie. 

Darmowy VPN — czy się opłaca?

Czy darmowe programy VPN są tak samo bezpieczne jak ich płatne wersje? Na rynku oprócz komercyjnych VPN możemy znaleźć również darmowe wersje. Należy jednak pamiętać, że korzystając z nieodpłatnej wersji VPN, musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami, takimi jak:

  • mniejsza przepustowość

  • liczba serwerów do wyboru (krajów, z jakich ma wychodzić połączenie)

  • różnego rodzaju problemy techniczne, które mogą wpływać na bezpieczeństwo połączenia.

Nie oznacza to jednak, że chcąc skorzystać z dobrodziejstw VPN, musimy za niego płacić. Zdarza się, że możliwość korzystania z wirtualnej sieci prywatnej stanowi formę darmowego bonusu, który jest dołączany do wybranych programów antywirusowych. Tym samym wykupując antywirusa, dostajemy w gratisie komercyjny VPN.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!