Jak odzyskać dane z zepsutego dysku?

Uszkodzony dysk z danymi to w obecnych czasach prawdziwa tragedia, która może spowodować utratę kluczowych plików, jakie mamy na komputerze. Jak odzyskać dane z zepsutego dysku? Na szczęście jest kilka skutecznych metod, dzięki którym można próbować je odzyskać.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 marca 2021

Jak odzyskać dane z zepsutego dysku? Pamiętajmy o kopii zapasowej

Stare internetowe porzekadło mówi, że ludzie dzielą się na dwa rodzaje: na osoby, które wykonują kopie zapasowe oraz na tych, którzy już wkrótce będą to robić. Jest w tych słowach bardzo dużo prawdy. W XXI wieku mało kto może sobie pozwolić na brak jakiegokolwiek zabezpieczenia swoich plików.

Problem dostrzegają wielkie korporacje, które na przestrzeni wielu lat wypracowały własne, autorskie metody ochrony danych swoich użytkowników. Jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu jest kopia zapasowa, z jakiej mogą korzystać na przykład posiadacze Linuxa czy Windowsa.

Działa ona w taki sposób, że przywraca pliki z ostatniego punktu zapisu. Zwykle ten czas jest ustawiany na tydzień lub nawet miesiąc. Warto zmienić go w ustawieniach na przykład na jeden dzień, by zawsze mieć gwarancję tego, że odzyskujemy najświeższe dane.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest tworzenie kopii plików w firmowej chmurze danych. W tym modelu każdy plik, jaki jest zapisywany na fizycznym nośniku komputera, od razu ma swoją kopię lustrzaną na serwerze. W razie awarii trzeba tylko pobrać pliki, co zajmuje o wiele mniej czasu niż ich odzyskiwanie „od zera”.

Chcesz mieć spokój z plikami? Postaw na chmury danych

Niemal każdy liczący się na rynku gracz już od kilku lat daje dostęp do darmowej chmury danych, gdzie zwykle znajduje się kilka-kilkanaście darmowych gigabajtów na dane użytkownika. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka nie jest to dużo miejsca, to jednak w pełni wystarcza na zgromadzenie wielu dokumentów tekstowych.

Jeśli głównym obszarem naszej działalności są na przykład pliki audio lub wideo, to zdecydowanie warto skorzystać z płatnych planów abonamentowych, które dają dostęp na przykład do 1 TB miejsca na pliki. Opłata miesięczna jest niewspółmiernie niższa niż koszt odzyskiwania danych przez profesjonalne firmy.

Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest też to, że mamy pełen dostęp do plików w dowolnym miejscu na świecie. Jeśli nie możemy lub nie chcemy zabrać firmowego laptopa na urlop, a obawiamy się sytuacji, że będzie trzeba na szybko edytować jakiś dokument, to dzięki chmurze danych możemy to zrobić zdalnie nawet ze smartfona.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Profesjonalne aplikacje do odzyskiwania danych

Jeszcze kilka lat temu istniało wiele darmowych narzędzi, które wyróżniały się całkiem dobrą skutecznością. Mimo tego, że zabieg był długotrwały, to szybko można było odzyskać wiele ważnych plików, jak choćby dokumentów z pracy czy zdjęć z urlopu.

Niestety, ale obecnie zdecydowana większość dobrych narzędzi jest płatna. Sprawia to, że odzyskanie uszkodzonych danych może generować pewne koszty. Warto też wiedzieć o tym, że nie każdy program gwarantuje przywrócenie na pulpit ważnych firmowych dokumentów

W niektórych sytuacjach trzeba skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm, które bardzo wysoko wyceniają czas pracy swoich techników. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!