Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. Co to takiego?

Oficerowie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wzięli udział w organizowanym przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence ćwiczeniu zespołów Red Team. Czym jest organizacja i jak wygląda szkolenie?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 28 grudnia 2023

 Czym jest NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence?

NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence jest międzynarodową organizacją wojskową, której misją jest wzmacnianie zdolności, współpracy i wymiana informacji pomiędzy NATO, jego państwami członkowskimi i partnerami w dziedzinie cyberobrony w drodze edukacji, badań i rozwoju, zdobytych doświadczeń i konsultacji. 

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

W 2003 roku, przed oficjalnym przystąpieniem kraju do NATO, Estonia zaproponowała utworzenie Centrum Doskonałości. Na szczycie w Rydze w 2006 r. wymieniono możliwe ataki cybernetyczne wśród asymetrycznych zagrożeń dla wspólnego bezpieczeństwa i uznano potrzebę opracowania programów ochrony systemów informatycznych w perspektywie długoterminowej. Cyberataki na Estonię w 2007 r. po raz pierwszy uwypukliły potencjalną podatność dowolnych krajów NATO, ich instytucji i społeczeństw, a nawet samego NATO na zakłócenia lub penetrację ich systemów informacyjno-komunikacyjnych.

Propozycje Estonii dotyczące centrum NATO ds. doskonałości cybernetycznej spotkały się z silnym poparciem Sekretarza Generalnego sojuszu „Jaapa” de Hoopa Scheffera. NATO zakończyło ocenę sytuacji, częściowo w świetle doświadczeń Estonii, w kwietniu 2007 r. i zatwierdziło politykę NATO w zakresie cyberobrony w styczniu 2008 r. W kwietniowym komunikacie ze szczytu NATO w Bukareszcie ogłoszono gotowość NATO do „zapewnienia zdolności do pomocy krajom sojuszniczym, na żądanie, w celu odparcia cyberataku”.

Szkolenie dla ponad 20 krajów

CCDCoE co roku organizuje szkolenia dla specjalistów. W tegorocznej odsłonie szkolenia bierze udział ponad 20 krajów, w tym polscy oficerowie Wojsk Oborny Cyberprzestrzeni. Jego celem jest przetestowanie współpracy cybernetycznej państw członkowskich NATO i sprawdzenie łańcucha dowodzenia w stresującym, realistycznym środowisku.  

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W tej edycji szefem sztabu Cross Swords jest oficer Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. XS23 pozwala między innymi na budowanie zdolności do działań w cyberprzestrzeni w tym odstraszania adwersarzy, którzy mogą planować kampanie przeciwko krajom biorących udział w ćwiczeniu. Specjaliści mają możliwość prowadzenia działań ofensywnych dzięki technicznej platformie ćwiczebnej rozwiniętego poligonu cybernetycznego CYBER RANGE 14 (CR14).

Uczestnikami „łowcy zagrożeń”

W zadaniach uczestniczą również „łowcy zagrożeń” i specjaliści ds. kryminalistyki cyfrowej dostarczają zespołom informacje o zagrożeniach cybernetycznych i wskaźniki naruszeń. Informacje te pozwalają im podejmować krytyczne decyzje na poziomi etaktycznym i operacyjnym” – przekazuje Wojsko Polskie.

Wojsko Ochrony Cyberprzestrzeni —  odznakiWojsko Ochrony Cyberprzestrzeni — odznaki Anna Petynia-Kawa

Ćwiczenie odbywa się w fikcyjnej scenerii, w której przyjazny kraj Berylia toczy konflikt z wrogim sąsiadem wyspiarskim Crismonia. Uczestnicy mierzą się z zadaniami z zakresu testów penetracyjnych, automatyki przemysłowej, świadomości operacyjnej, informatyki śledczej, a także mają okazję przećwiczyć procedury kierowania operacjami ofensywnymi na stanowiskach dowódczych w CYBER HQ. 

Z roku na rok DKWOC zwiększa swoje zaangażowanie w ćwiczenie, co świadczy o rozwoju naszych ekspertów i dojrzałości ich kompetencji. Oficerowie DKWOC w środowisku międzynarodowym biorą czynny udział w ćwiczeniu przyczyniając się do skutecznego realizowania stawianych celów oraz budowania zdolności działań w cyberprzestrzeni w celu ochrony i obrony cyberprzestrzeni własnej oraz sojuszników.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!