Jak chronić się przed atakami hakerów w social mediach?
Jak bronić się przed tymi niebezpieczeństwami? Specjaliści Fortinet doradzają wdrożenie kilku mechanizmów i stosowanie najlepszych praktyk.
- Michał Górecki
- /
- 4 marca 2022
1. Włączenie wieloskładnikowego uwierzytelnienia dostępu do konta
Jest to skuteczna metoda ochrony osób prywatnych i firm. Od użytkowników wymagane jest podanie dwóch lub więcej składników uwierzytelniających w celu uzyskania dostępu do aplikacji, konta lub wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Oprócz hasła konieczne jest np. wprowadzenie jednorazowego kodu otrzymanego w wiadomości e-mail lub SMS albo potwierdzenie procesu logowania w aplikacji mobilnej. W ten sposób powstaje dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która pozwala zwalczać nawet bardziej zaawansowane ataki, szczególnie jeśli dane uwierzytelniające lub tożsamość zostały skradzione lub upublicznione.
2. Używanie unikalnych haseł
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Do każdego konta używaj innego hasła. Uniemożliwi to łatwy dostęp do innych kont w przypadku poznania przez przestępcę danych logowania do jednego z nich. Upewnij się, że hasła nie są łatwe do odgadnięcia. Warto też rozważyć skorzystanie z menedżera haseł, który generuje bardzo trudne do złamania hasła i automatycznie loguje się do poszczególnych serwisów.
3. Regularna aktualizacja metod zabezpieczeń w mediach społecznościowych
Warto znać dostępne w serwisach społecznościowych możliwości zabezpieczenia konta. Zalecane jest włączenie dostępnych opcji na najbardziej rygorystycznym poziomie.
4. Zawężanie liczby kontaktów i znajomych
Kontakty w mediach społecznościowych powinny być nawiązywane wyłącznie z osobami, które znamy i podmiotami, których ofertą jesteśmy zainteresowani. Należy dokładnie sprawdzać każdą propozycję nawiązania kontaktu i odmawiać tym, którzy są nieznani lub wydają się podejrzani.
Informacja o nieudanej aktualizacji aplikacji banku? Uwaga, to oszustwoMichał Górecki
5. Monitorowanie mediów społecznościowych pod kątem cyberzagrożeń
Warto zwracać uwagę na informacje o pojawiających się zagrożeniach w poszczególnych platformach społecznościowych i odpowiednio na nie reagować. Jeśli pojawiają się informacje np. o wykryciu luk w ochronie lub wyciekach danych użytkowników, należy bezzwłocznie sprawdzić ustawienia bezpieczeństwa konta i w razie potrzeby poprawić je.
6. Zdobywanie wiedzy o phishingu
Phishing to najpopularniejszy rodzaj działań będących wstępem do cyberataku, na pewno więc przydatna będzie wiedza o jego specyfice. Zawsze należy być sceptycznym, gdy za pomocą mediów społecznościowych lub poczty elektronicznej otrzymujemy wiadomość z nieznanego źródła, zwłaszcza zawierającą załączniki lub pliki.
7. Uwaga na „podszywki”
Firmy, ale także użytkownicy prywatni, muszą zwracać uwagę na próby podszywania się pod ich tożsamość. Stosujący ten mechanizm przestępca wysyła wiadomości pochodzące rzekomo od danej osoby, podmiotu gospodarczego lub innej instytucji, a jego celem, po zdobyciu zaufania ofiary, jest najczęściej skłonienie jej do kliknięcia w link prowadzący do złośliwej strony. Takie przypadki należy natychmiast zgłaszać administratorom platform oraz informować o nich znajomych i społeczności fanów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?