Cyberoszustwa bankowe i 300 tys. ofiar

Hiszpańska Policja Narodowa aresztowała dwóch hakerów, 15 członków organizacji przestępczej oraz kolejne 23 osoby zamieszane w nielegalne operacje finansowe w Madrycie i Sewilli, podejrzewanych o oszustwa bankowe.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 maja 2023

Jak działali oszuści? 

Operacja cyberprzestępcza zatrzymanych osób opierała się na kampanii phishingowej za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości SMS. Według oficjalnych oskarżeń oszukano w ten sposób ponad 300 000 osób. Spowodowało to potwierdzone straty w wysokości co najmniej 700 000 euro (770 tys. dolarów).

5(14) 2023 SECURITY MAGAZINE5(14) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

"W sumie aresztowano 40 osób, oskarżonych o przynależność do organizacji przestępczej, oszustwa bankowe, fałszowanie dokumentów, kradzież tożsamości i pranie brudnych pieniędzy" — podaje w swoim oświadczeniu hiszpańska policja. Jak dodaje:"Organizacja przestępcza używała narzędzi hakerskich i logistyki biznesowej do przeprowadzania oszustw komputerowych".

W jaki sposób wyłudzono dane osobowe?

Hakerzy monitorowali wprowadzone dane w czasie rzeczywistym za pomocą paneli phishingowych, szybko wykorzystując skradzione dane do wnioskowania o pożyczki, przypisywania nowych numerów weryfikacyjnych do skompromitowanych kont oraz przypisywania kart do wirtualnych portfeli kryptowalutowych pod ich kontrolą.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Policja twierdzi, że równolegle działały systemy wypłat gotówki, które obejmowały wynajem "słupów" pieniężnych. Takie osoby otrzymywały pieniądze poprzez przelewy bankowe, wypłacały je z bankomatów oraz korzystały ze specjalnych z terminali POS (punktów sprzedaży). Należały one do fikcyjnych firm e-commerce. A celem było dokonywanie fałszywych zakupów.

W jaki sposób wykorzystano łupy? 

Skradzione kwoty rzekomo były wykorzystywane na pokrycie wydatków grupy:

  • zakup narkotyków i broni,
  • finansowanie spotkań,
  • płacenie adwokatów,
  • przesyłanie pieniędzy bezpośrednio do więzionych członków gangu.

Pozostałe kwoty były wysyłane na Dominikanę, gdzie inni członkowie grupy wykorzystywali je do zakupu nieruchomości.

Cyberprzestępczość w Polsce. Jakie są najnowsze metody ataków?Cyberprzestępczość w Polsce. Jakie są najnowsze metody ataków?Monika Świetlińska

Hiszpańska policja obecnie współpracuje z międzynarodowymi partnerami, aby zlokalizować wszystkie skradzione pieniądze oraz aktywa. Ma nadzieję odzyskać skradzione płatności. 

Cyberprzestępczość jest dla wielu hakerów nowym źródłem dochodów

Zorganizowane grupy przestępcze zwróciły się ku cyberprzestępczości jako nowemu źródłu dochodów. W przypadku grupy przestępczej Trinitarios, hiszpańska policja twierdzi, że grupa wykorzystywała pieniądze uzyskane poprzez phishing, aby pokryć swoje koszty operacyjne i prawne.

Jak zabezpieczyć swoją firmę przed wyciekiem danych osobowych klientów?Jak zabezpieczyć swoją firmę przed wyciekiem danych osobowych klientów?Anna Pakaszewska-Cetera

Co interesujące, we wrześniu 2021 r. skoordynowana operacja egzekucyjna Europolu zlikwidowała rozległą sieć cyberprzestępców związanych z mafią włoską. Cyberprzestępczość przynosiła jej roczny zysk w kwocie ponad 10 milionów euro ($11,7 miliona). Takie ogromne kwoty pozyskano poprzez ataki SIM swapping i ataki na elektroniczną pocztę firmową. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!