Cyberprzestępcy zwierają szyki. W najbliższych tygodniach będzie sporo ataków

W dniu 9 grudnia ujawniono poważną lukę w Log4j, bibliotece Apache powszechnie używanej przez twórców aplikacji internetowych i mobilnych – poinformował Sophos.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 grudnia 2021

Setki tysięcy prób wykorzystania luki Log4Shell

Ujawniono poważną lukę w Log4j, bibliotece Apache powszechnie używanej przez twórców aplikacji internetowych i mobilnych. Firma Sophos wykryła już setki tysięcy prób ataków wykorzystujących tę podatność, m.in. z pomocą kryptominerów, czyli złośliwych programów służących do kopania kryptowalut. Według badaczy cyberprzestępcy będą w najbliższych tygodniach intensyfikowali działania i wykorzystywali lukę m.in. do ataków ransomware. Zagrożone mogą być setki tysięcy firm na całym świecie.

Nowe rodzaje ataków na horyzoncie

Luka nazwana Log4Shell umożliwia cyberprzestępcom zdalne wykonanie kodu, zainstalowanie złośliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary, a nawet uzyskanie kontroli nad jej systemem. Na początku cyberprzestępcy wykorzystywali ją głównie w atakach przeprowadzanych za pomocą kryptominerów i botnetów. Badacze Sophos zaobserwowali także próby kradzieży danych z niektórych usług – m.in. kluczy do kont Amazon Web Services.

Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdaniem ekspertów Sophos dostępne informacje sugerują, że luka mogła być wykorzystywana nawet przez tygodnie przed jej publicznym ujawnieniem. Przestępcy stosują różne techniki maskowania swoich złośliwych działań, aby oszukać programy ochronne. Zaczęli od kopania kryptowalut, ale wkrótce prawdopodobnie zaczną intensyfikować i zmieniać swoje metody. Pojawią się kolejne rodzaje ataków takie jak ransomware, które polegają na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu za ich odblokowanie.

Trudności w znalezieniu luki

Powszechne wykorzystanie biblioteki Log4j w usługach i aplikacjach sprawia, że luka Log4Shell jest wyjątkowo trudna do wykrycia i załatania. Wiele podatności ogranicza się do konkretnych produktów lub platformy – np. luka ProxyLogon i ProxyShell w Microsoft Exchange. Jednak Log4Shell dotyczy oprogramowania, które jest wykorzystywane przez wiele rozwiązań i produktów. Może więc być obecna w wielu miejscach firmowych sieci i systemów, nawet w oprogramowaniu tworzonym na użytek wewnętrzny.

Eksperci Sophos informują, że podstawowym sposobem ochrony firmowych systemów jest zainstalowanie najnowszej aktualizacji udostępnionej przez Apache: Log4j 2.15.0. Może to jednak nie być takie łatwe, szczególnie jeśli przedsiębiorstwo nie wie, gdzie wykorzystywana jest biblioteka. Dlatego równie ważne jest znalezienie wszystkich systemów, które mogą być podatne na atak z wykorzystaniem luki Log4Shell.

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny dokładnie śledzić zdarzenia w swojej sieci, aby móc wykryć i usunąć wszelkie podejrzane incydenty. Firmy powinny też pamiętać o konieczności stosowania rozwiązań, które chronią przed wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach przez przestępców.

Połowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami

Tymczasem jak wynika z nowego badania firmy Accenture ponad połowa dużych firm nie powstrzymuje skutecznie cyberataków, nie potrafi ich zidentyfikować i szybko usunąć powodowanych przez nie naruszeń, a także ograniczyć ich negatywnych skutków. To nie najlepiej wróży przed zmasowanymi atakami, jakie mają mieć miejsce w najbliższych tygodniach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!