Cyfrowa rewolucja w polskiej edukacji

Około jednej trzeciej mieszkańców Polski popiera wprowadzenie podręczników cyfrowych, a 42% jest zwolennikami częściowego nauczania zdalnego. Blisko 40% jest skłonnych wydać do 50 złotych za godzinę lekcji online.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 listopada 2023

Wirtualna nauka — Polacy są częściowo "za"

Edukacja online i nowoczesne metody nauczania stają się coraz bardziej powszechne w szkołach i domach. Około 47% osób uważa, że korepetycje i zajęcia online mogą być tak samo efektywne jak tradycyjne. Badanie przeprowadzone przez ClickMeeting wykazało, że prawie połowa Polaków korzysta z kursów lub aplikacji edukacyjnych online, a niemal 20% jest gotowa zapłacić za takie lekcje od 50 do 90 zł za godzinę. Tylko 5% respondentów chciałoby, aby nauczanie zdalne całkowicie zastąpiło tradycyjne metody.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W kontekście nowego roku szkolnego, ClickMeeting badał opinie na temat cyfrowych form edukacji. W kwestii finansowania wyprawki szkolnej, 51% respondentów uważa, że pomoc powinna być przyznawana osobom w trudnej sytuacji finansowej, 34% uznaje ją za niezbędną dla wszystkich uczniów, a 9% nie widzi takiej potrzeby. W temacie opłat za korepetycje online, 37% ankietowanych jest gotowych zapłacić od 20 do 50 zł, 18% od 50 do 90 zł, a 4% od 90 do 150 zł za godzinę. Jednak 40% nie jest zainteresowanych takimi zajęciami.

Efektywność edukacji online

Co do efektywności edukacji online, prawie połowa ankietowanych uważa, że może ona być równie skuteczna jak nauka stacjonarna. 30% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 23% nie ma wyrobionego zdania. 62% respondentów uważa, że kursy online i aplikacje edukacyjne są interesującymi narzędziami, ale nie zastąpią tradycyjnych lekcji, 21% uważa je za dodatkową wartość, a 17% nie ma na ten temat opinii. Ponad połowa, czyli 52% badanych, nigdy nie korzystała z kursów online lub aplikacji edukacyjnych, 36% korzysta z nich okazjonalnie, a 13% regularnie.

Ankieta dotyczyła również zdania respondentów na temat samodzielnego zdobywania wiedzy teoretycznej w domu i skupiania się na praktyce podczas zajęć stacjonarnych. Opinie są podzielone: 39% uważa to za zły pomysł, a 37% za dobry.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W kwestii pełnego zdalnego nauczania w szkołach, 43% jest przeciw, 42% popiera je w ograniczonym zakresie, a tylko 5% chciałoby całkowite zastąpienie nauki stacjonarnej. Na pytanie o zastąpienie podręczników szkolnych wersjami cyfrowymi, 39% jest przeciwnych, 31% jest za, a 19% uważa, że obecnie jest to niemożliwe, ale może stać się standardem w przyszłości.

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono na grupie 1002 osób. Ankietowani to osoby w wieku 18-34 lata (26 proc.), 35-54 lata (35 proc.) orazpowyżej 55 roku życia (39 proc.). 52 proc. wszystkich osób to kobiety, a 48 proc. mężczyźni.

Zyski Meta vs. zdrowie psychiczne nastolatkówZyski Meta vs. zdrowie psychiczne nastolatkówJoanna Gościńska

Respondenci to osoby,zamieszkujące miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców (41 proc.), od 5 do 20 tysięcy mieszkańców (11 proc.), od 20 do 100tysięcy mieszkańców (19 proc.), od 100 do 500 tysięcy mieszkańców (17 proc.) oraz powyżej 500 tysięcy mieszkańców (12proc.).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!