Cyfrowa waluta od Apple? Uważaj, to oszustwo
Kto nie zna marki Apple? Zapewne tak innowacyjna firma mogła wypuścić na rynek kryptowalutę. Tym razem jednak to oszustwo a cyberprzestępcy chcą ukraść Wasze pieniądze.
- Mikołaj Frączak
- /
- 12 lipca 2022
Inwestycje w kryptowaluty Apple
- Uwaga na kolejne oszustwo inwestycyjne w nowej odsłonie! Cyberprzestępcy do dystrybucji fałszywych ofert wykorzystują reklamy w mediach społecznościowych. W tym przypadku podszywają się pod firmę Apple i zachęcają do zainwestowania środków w cyfrową walutę. Nie dajcie się okraść! – alarmuje CSIRT KNF.
Cyberwaluta od Apple może dla wielu brzmieć bardzo atrakcyjnie i co ważne, nie jest wykluczona w przyszłości. Dlatego wiele osób na co dzień nie mających wiedzy o działaniach firmy Apple może dać się oszukać. Warto przy każdej transakcji dotyczącej kryptowalut przemyśleć na co się decydujemy i jakie to może mieć konsekwencje. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy taka oferta w ogóle istnieje. Oszustwa na kryptowaluty to jeden z wielu problemów uderzających w użytkowników sieci. Oferty „inwestycji” wyrastają jak grzyby po deszczu.
Kolejny oszustwo na „inwestycje”. Na tych możesz tylko stracić
Bank Millennium jest jednym z bardziej ulubionych marek na rynku dla cyberprzestępców i często korzystają z jego logo czy nazwy. Tym razem padło na bardzo atrakcyjne inwestycje. — Uwaga na kolejne oszustwo inwestycyjne! W tym przypadku cyberprzestępcy chcąc uwiarygodnić swoje działania wykorzystują wizerunek @BankMillennium. Nakłaniają użytkowników do podania swoich danych i zainwestowania środków. Nie wierzcie w obietnice szybkiego zysku i bądźcie czujni! – alarmuje CSIRT KNF.
Wcześniej oszuści próbowali naciągać na inwestycje użytkowników sieci promując się m.in. Polsatem lub Orlenem. Oczywiście wszystkie te strony i reklamy w sieci są nieprawdziwe, nikt nie powinien wierzyć w jakiekolwiek zawarte tam obietnice. To też nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy atakują klientów banku Millennium.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Michał Górecki
Uwaga na wyłudzanie danych karty płatniczej
CSIRT KNF ostrzega przed kolejnym oszustwem, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod Banku Millennium. Można stracić pieniądze. — Uwaga! Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod @BankMillennium. Na fałszywych stronach poza poświadczeniami logowania do bankowości elektronicznej wyłudzają także informacje o karcie płatniczej. Chrońcie swoje dane i nie dajcie się okraść! – alarmuje CSIRT KNF.
Oczywiście należy bezwzględnie uważać na podejrzane strony i nie klikać w żadne linki. Jeśli już klikniemy w link, nie wolno podawać tam żadnych danych ani w formularzach, ani też za pomocą maila. Dane karty płatniczej jak i dane dostępowe do konta bankowego muszą pozostać wyłącznie do Waszej wiadomości. Trwa aktualnie potężna kampania phishingowa na klientów polskich banków, ale warto też uważać też na inne zagrożenia.
Nowy wariant kampanii phishingowej. Komornik proponuje spłatę długu
Co zrobić w przypadku, gdy wyłudzono dane logowania do bankowości internetowej? NASK odpowiada. Nowy wariant kampanii phishingowej podszywającej się pod PGE zaobserwowali specjaliści CSIRT NASK.
Rozsyłane wiadomości SMS zawierają informację o wszczęciu egzekucji długu przez Kancelarię Komorniczą. Pod pretekstem możliwości dobrowolnej spłaty, użytkownik, poprzez link umieszczony w wiadomości, przenoszony jest na panel płatności przypominający panel płatności internetowych PayU. Następnie proszony jest on o zalogowanie do banku, w celu dokonania przelewu. W rzeczywistości natomiast przekazuje on swoje dane uwierzytelniające do konta bankowego oszustom.
Źródło: CSIRT KNF, CERT Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?