Czy asystent głosowy może być niebezpieczny?

Cały świat obiegła informacja, że system Alexa kazał 10-letniej dziewczynce dotknąć wtyczki do prądu za pośrednictwem monety. Firma szybko wgrała aktualizację.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 grudnia 2021

Inteligentny głośnik Amazon Echo miał w ramach wyzwania nakazać małoletniej bardzo niebezpieczną zabawę. Włożenie monety do gniazdka elektrycznego mogło skończyć się bardzo tragicznie. Sugestia pojawiła się po tym, jak dziewczyna poprosiła Alexę o „wyzwanie do zrobienia”.Jak informują zagraniczne media, system za pomocą głośnika miał powiedzieć: „Podłącz ładowarkę do telefonu do gniazdka ściennego, a następnie dotknij odsłoniętych bolców metalową monetą”. Firma Amazon potwierdziła, że błąd został naprawiony, gdy tylko pojawiła się taka informacja.

Mogło dojść do tragedii, Amazon reaguje

Matka dziewczynki opisała incydent na Twitterze. Jak informuje BBC matka korzystała z głośnika, aby wykonywać ćwiczenia zalecone m.in. od nauczyciela wychowania fizycznego. Kiedy zaproponowano jeszcze jedno zadanie, głośnik miał wskazać dziewczynce niebezpieczną zabawę. Było to wyzwanie, jakie Alexa znalazła w sieci.

Niebezpieczna aktywność, znana jako „wyzwanie grosza”, zaczęła krążyć w TikTok i innych serwisach społecznościowych około rok temu. Metale przewodzą prąd, a włożenie ich do gniazdek elektrycznych pod napięciem może spowodować porażenie prądem, pożar i inne uszkodzenia.Alexa potraktowało to wyzwanie na poważnie i zapewne swoisty challenge mógł być zrealizowany przez dziewczynkę, gdyby nie obecność matki.

Do czego służy asystent głosowy w banku?Do czego służy asystent głosowy w banku?Mikołaj Frączak

Jak poinformował Amazon w oficjalnym komunikacie: Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa ma na celu dostarczanie klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji. Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu, podjęliśmy szybkie działania, aby go naprawić.Alexa to oparta na chmurze usługa głosowa Amazon, która wykorzystuje zestaw wbudowanych funkcji — umiejętności (skills). Klienci mogą uzyskać do nich dostęp, zadając pytania lub wydając polecenia Alexie. Alexa Skills Kit pozwala nauczyć Alexę nowych umiejętności, zapewniających użytkownikom wiele różnych możliwości.

Asystent Google podsłuchuje?

Amazon Alexa wymyśla niebezpieczne zabawy, a co robi Asystent od Google? Okazuje się, że prawdopodobnie wszystkich nas podsłuchuje, ale w celu zwiększenia jakości i efektywności działania. Takie przynajmniej informacje pojawiały się jeszcze rok temu w mediach, m.in. serwis India Today. Do mediów wyciekły informacje, według których Asystent Google podsłuchuje użytkowników smartfonów i nagrywa część ich wypowiedzi nawet gdy nie wywołują go hasłem "OK Google".A co robi Google? Słucha, ale nie wysyła nigdzie żadnych informacji czy nagrań.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tak zapewnił serwis Google, czym potwierdził, że wszystkich nas podsłuchuje, ale nie wykorzystuje tych danych. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy w to uwierzyli.Wcześniej Google informował, jak dba o bezpieczeństwo klientów. Każdego dnia Asystent Google pomaga Wam na wiele sposobów – od podpowiadania nowych przepisów kulinarnych po przypominanie o następnym spotkaniu. Są jednak sytuacje, gdy możecie nie chcieć zapisywać konkretnych interakcji z Asystentem na swoim Koncie Google.

Tryb gościa rozwiązał sprawę?

Google wprowadził Tryb gościa – nowy sposób korzystania z Asystenta Google za pośrednictwem urządzeń domowych. Aby go uruchomić, wystarczy proste polecenie głosowe. Interakcje z Asystentem w Trybie gościa nie będą zapisywane na Waszym koncie. Powrót do w pełni spersonalizowanej wersji Asystenta Google będzie możliwy po wyłączeniu tego trybu. Dodatkowo zawsze macie też możliwości usunięcia zapisanych interakcji z Asystentem. Asystent umie też odpowiedzieć na jeszcze więcej najczęstszych pytań dotyczących prywatności i bezpieczeństwa. Już teraz każdego miesiąca Asystent udziela pomocnych odpowiedzi na tego typu pytania ponad 3 miliony razy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!