Czy GPS przyda się w firmowym samochodzie?
Moduł GPS to coraz częściej spotykany element wyposażenia w wielu różnych pojazdach. Nie jest to już tylko domena pojazdów z półki średniej. GPS trafił też to niższej klasy średniej, a nawet aut typowo miejskich. Czy GPS przyda się w firmowym samochodzie?
- Mikołaj Frączak
- /
- 13 czerwca 2021
Jak działa technologia GPS?
Z tym standardem spotkał się niemal każdy z nas. To dzięki GPS lub podobnym systemom, jak choćby GLONASS, możemy nawigować z punktu A do punktu B. Nawigacja określa nasze położenie w oparciu o szereg zmiennych, a następnie, stale obserwując trasę, jaką pokonujemy, podpowiada, kiedy należy na przykład skręcić lub zjechać na węźle autostradowym.
Technologia stała się niezwykle popularna około dziesięciu lat temu, jednak jej historia jest o wiele dłuższa. Początkowo nawigacje GPS były raczej osobnymi, autonomicznymi sprzętami. Z biegiem czasu coraz częściej korzystaliśmy z niej w naszych smartfonach, a obecnie ich popularność napędzają właśnie wbudowane moduły samochodowe.
Oczywiście użytkownicy wciąż mogą wykorzystać GPS wbudowany w swoje smartfony, na przykład streamując obraz za pośrednictwem Android Auto lub ekosystemu Apple Carplay. To właśnie GPS daje nam możliwość bezpiecznego przemieszczania się na długich trasach, bez konieczności korzystania z tradycyjnych, papierowych map.
GPS w firmowym samochodzie — czy to przydatny dodatek?
Tak, jak najbardziej. Do tej technologii można podejść na wiele różnych sposobów, jednak bez wątpienia każdy dział firmy doceni ten standard. Kierowcy — za sprawą modułu nawigacyjnego, który pozwoli im szybko dotrzeć do celu, unikając przy tym korków.
Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski
Menedżerowie i dział kadr zawsze będą wiedzieli, jakimi trasami przemieszczają się ich pracownicy (na przykład handlowcy), co pozwoli im skutecznie oszacować, czy aby nie nadkładają oni drogi, co nie przekuwa się na zbyt wygórowane zużycie paliwa, za które płaci firma.
Wreszcie, właściciel firmy oraz ubezpieczalnie powinny docenić też wymierne korzyści w zakresie bezpieczeństwa pojazdu. Coraz częściej zdarza się nawet, że moduły GPS są dokupywane do aut, które ich fabrycznie nie mają. By chronić pojazdy przed kradzieżą, a jeśli już do niej dojdzie, by zwiększyć szanse na szybkie odnalezienie pojazdu.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Dodaję moduł GPS do auta firmowego — czy muszę o tym informować pracownika?
Praktyka pokazuje, że osoba przemieszczająca się pojazdem musi być o tym fakcie poinformowana. Co więcej, należy wykazać intencję, jaką kierujemy się, decydując się na taką decyzję. Dlaczego to tak ważne? Kluczową rolę odgrywa rozporządzenie RODO.
Jeśli przetwarzamy dane o miejscach, gdzie w danej chwili znajduje się pracownik, to zachodzi ryzyko pozyskania danych wrażliwych, co w sytuacji konfliktowej mogłoby kosztować naszą firmę sporo czasu oraz pieniędzy na potencjalne odszkodowania.
Warto podkreślić tu dość ważną kwestię. Owszem, szef musi pracownika o takim nadajniku GPS poinformować, jednak nie jest to jednoznaczne z pytaniem się go o zgodę. Trzeba rozgraniczyć te dwie kwestie, w czym powinna pomóc też wiążąca, dokładna analiza z działu prawnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?