Edukacja pracownika - czy warto w nią inwestować?

Wiele firm chciałoby pracować z kadrą, która jest idealnie przygotowana do funkcjonowania w firmie, ma długie doświadczenie w zawodzie, a na dodatek samodzielnie rozwija swoje kompetencje zawodowe w wolnym czasie. Trudno jednak o takie osoby. O wiele częściej pracownika trzeba do wykonywanego zawodu przyuczyć. Czy warto inwestować w edukację pracownika?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 czerwca 2021

Jak rozumieć edukację pracownika?

Można podejść do niej na kilka różnych sposobów. Wspólnym mianownikiem jest jednak to, że pracodawca powinien sobie zdawać sprawę z tego, że edukując pracownika, inwestuje w swoją firmę. Niestety, ale wielu właścicieli biznesów w Polsce wciąż ma problem z dostrzeżeniem tej zależności.

Edukacja pracownika może być realizowana poza firmę: na przykład na kursach doskonalących czy studiach. W gronie osób nowych, które dopiero wchodzą w rynek pracy, pod pojęciem  edukacji pracownika należy raczej rozumieć zaznajomienie go z kulturą firmy i wdrożeniem w schematy zadań, jakie każdego dnia wykonują starsi koledzy po fachu.

W tej sytuacji szkolenie takiej osoby jest niezwykle prostym zadaniem. Po prostu wystarczy przydzielić nowej osobie w firmie opiekuna z jej działu, który stopniowo wdroży ją w arkana zawodu. Jeśli młody pracownik pracuje w dziale handlu, powinien go oczywiście edukować handlowiec z doświadczeniem, który działa w tym segmencie rynku od wielu lat.

Pamiętajmy też o tym, że osoba nowa w firmie nie powinna być traktowana na zasadzie „przynieś, podaj, pozamiataj”. To błąd, który w mentalności wielu przedsiębiorców wciąż jest mocno zakorzeniony, mimo tego, że XX wiek, kiedy można było spotkać się z takim zachowaniem wobec młodych pracowników, już dawno skończył się.

Kto powinien opłacić poszerzenie kompetencji zawodowych?

Wielu przełożonych obawia się zbyt dużego inwestowania w kompetencje pracowników w obawie przed tym, że wykształcą osobę, która później zostawi firmę i przejdzie do konkurencji, która będzie pełnymi garściami czerpać z jego wiedzy.

Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?Jan Wróblewski

Owszem, jest to obszar ryzyka, jednak można dość łatwo go zniwelować. Co ważne, z pomocą przychodzą tu nawet regulaminy programów dofinansowujących szkolenia. Zwykle znajduje się tam zapis, że osoba, która otrzymała grant na szkolenie, nie może przez pewien czas zmienić miejsca pracy.

Zawsze warto skonsultować się z działem prawnym, by mieć pewność, że takie zapisy są w pełni zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. To bardzo ważna kwestia, której żaden przedsiębiorca nie powinien bagatelizować. Mogłoby to być problematyczne w razie ewentualnego sporu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak finansować rozwój kompetencji zawodowych pracownika?

Można korzystać z dotacji i grantów z Urzędów Pracy. Zarówno tych powiatowych, jak i wojewódzkich. Wiele kursów organizują też wybrane instytucje z Unii Europejskiej, a także wielkie korporacje, które na przykład tworzą specjalistyczne oprogramowanie.

Na pewno warto inwestować w szkolenia pracowników, jednak powinniśmy też pamiętać o tym, by nie zapomnieć o odpowiednim motywowaniu zespołu. Podwyżki, premie i przyjazna atmosfera w firmie dodatkowo zacieśnią relacje w zespole i zmniejszą szanse na odpływ pracowników do innych firm.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!