Operacje finansowe w firmie - co trzeba o nich wiedzieć?

Żyjemy w czasach, kiedy zasady dotyczące finansów działalności gospodarczych podlegają ciągłym — często kontrowersyjnym — zmianom. Wiele z nich skupia się na walce z szarą strefą. Pojawiają się kolejne obostrzenia, nowe zasady czy procedury, które firmy działające w Polsce muszą wdrożyć. Co trzeba wiedzieć o operacjach finansowych w firmie?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 czerwca 2021

Na jakie konto muszą być dokonywane wpłaty i wypłaty w ramach firmy?

Jeszcze kilka lat temu mniejsi przedsiębiorcy z powodzeniem funkcjonowali w ramach swojego konta prywatnego. Obecnie jest to w dużym stopniu utrudnione. Nowe działalności nie są nawet w stanie zarejestrować się bez zakładania dedykowanego konta firmowego.

To właśnie z nim jest powiązany nasz NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, który musi posiadać niemal każda działająca w Polsce firma. Wyjątkiem są tutaj tak zwane działalności nierejestrowe, czyli te, które zarabiają nie więcej niż połowę minimalnej pensji krajowej na miesiąc. 

Powinniśmy pamiętać też o tym, że jedną z większych nowości w ramach polskiego systemu podatkowego było wprowadzenie subkont split payment. Każdorazowo, gdy wartość transakcji przekracza ustaloną kwotę, podatek jest automatycznie wysyłany i zapisywany na tym subkoncie. 

Polski system podatkowy dla firm stale ewoluuje, co czyni go dość niestabilnym, co wzbudza wiele obaw ze strony świata biznesu. Należy spodziewać się dalszych zmian, gdy w życie wejdzie program gospodarczy Nowy Ład, który dość radykalnie wpłynie na sytuację gospodarczą wielu podmiotów w naszym kraju.

Terminy płatności obowiązkowych danin dla państwa

Młodzi przedsiębiorcy często zapominają o tym, że płatności na konto ZUS-u oraz skarbówki nie mogą być wysłane w dowolnym pasującym im terminie. Trzeba wysyłać je do określonego dnia miesiąca. Data ta zwykle jest podawana w pismach od tych instytucji i może różnić się w zależności od formy prawnej naszej działalności. Przykładowo najpopularniejsze w naszym kraju firmy, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze muszą opłacić ZUS do 10.dnia miesiąca.

BDO – kto musi się wpisać?BDO – kto musi się wpisać?Michał Górecki

Co z wynagrodzeniami dla pracowników? Tutaj również nie może być mowy o dobrowolności. Ustawodawca odpowiednio zabezpieczył osoby pracujące w firmie, efektem czego wypłata musi znaleźć się na koncie pracownika najpóźniej do dziesiątego dnia miesiąca. 

Zawsze warto pamiętać też o tym, że polskie prawo podatkowe precyzyjnie określa czas, w jakim musimy opłacić nasze zobowiązania na rzecz podmiotów, które wystawiły nam faktury. Jeśli to my wystawiamy faktury, to z poziomu aplikacji do księgowości zwykle możemy narzucić termin płatności, jakiego oczekujemy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co grozi za niewywiązanie się z terminów płatności faktur?

Jeśli chodzi o podmioty prywatne, z jakimi współpracujemy, to ryzykujemy oczywiście negatywną opinię i rezygnację ze współpracy. Jeśli jednak chodzi o leasing lub opłaty abonamentowe na firmę, to ryzykujemy wszczęcie procedur egzekucyjnych oraz karnego oprocentowania, które po pewnym czasie może urosnąć do zaskakująco dużych rozmiarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!