Czy pracodawca może odmówić urlopu?

Rozpoczęło się kalendarzowe lato. To ten czas, kiedy wielu pracowników marzy o tym, by po wielu miesiącach ciężkiej pracy udać się na zasłużony urlop. Zdecydowana większość z nich złoży wnioski urlopowe, które zostaną rozpatrzone pozytywnie. Mogą jednak przytrafić się sytuacje, kiedy przełożony nie podpisze wniosku. Czy pracodawca może odmówić urlopu?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 czerwca 2021

Urlop w firmie — co trzeba wiedzieć?

Pamiętajmy o tym, że nie każdemu zatrudnionemu w firmie przysługuje urlop. Jeśli współpracujemy na zasadach umowy o dzieło lub jesteśmy jednoosobową działalnością gospodarczą i pracujemy na relacjach typowych dla B2B, to z formalnego punktu widzenia nie mamy jasno określonej przez ustawodawcę ilości dni urlopowych. 

Pod wieloma względami jest to przywilej, który dotyczy tylko osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. To właśnie ci zatrudnieni są największymi beneficjentami urlopów, które są dla nich bardzo dobrze zabezpieczone i umocowane m.in. w Kodeksie Pracy.

W polskim porządku prawnym spotykamy się albo z dwudziestoma, albo z dwudziestoma sześcioma dniami urlopu rocznie. Oczywiście można tutaj spotkać również pewne wyjątki. Po pewnym czasie pracy na przykład górnicy lub pracownicy niektórych służb mundurowych nabywają prawo do kolejnych dodatkowych dni wolnego, które są nagrodą za pracę w trudnych warunkach.

Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu?

Tak, jest taka możliwość. Reguluje to artykuł 164 Kodeksu Pracy. Zakłada on jednak, że urlop nie tyle, co nie zostaje przyznany, a raczej jest przesunięty w czasie. Przełożony może tutaj powołać się na wystąpienie poważnych zakłóceń w pracy. Można więc stwierdzić, że jeśli pracownik jest samodzielnym specjalistą, którego na czas urlopu nie można zastąpić, to przełożony może powołać się na ten przepis. 

Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Rafał Stępniewski

Ustawodawca zabezpieczył też właścicieli firm na nieco innym gruncie. Mogą oni po prostu odmówić przyznania urlopu, jeśli groziłoby to paraliżem działania firmy. Można wtedy odwołać urlop, jednak pracownik może odwołać się od takiej decyzji.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na zapis, który w pewnym sensie stawia na wygranej pozycji pracowników. Jeśli ci kupili już bilety na wyjazd na przykład na wakacje, a pismo odwoławcze nic nie dało, to mogą oni domagać się od przełożonego pokrycia kosztów, jakie już ponieśli.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ściąganie pracownika w trakcie urlopu — czy to legalne?

Tak, prawo obowiązujące w Polsce dopuszcza taką możliwość. Przełożony może próbować skontaktować się z pracownikiem i zawezwać go do pracy szybciej, jeśli w firmie pojawiły się tak zwane okoliczności nadzwyczajne, których nie można było przewidzieć w chwili, gdy ten wyjeżdżał na urlop.

Wezwanie pracownika rodzi jednak obowiązek pokrycia kosztów, jakie ten poniósł. Można tutaj wymienić na przykład koszty za paliwo, rekompensatę pieniężną za niewykorzystane — a opłacone — noclegi czy konieczność przyspieszenia lotu do kraju. Przełożony jednak powinien pamiętać o tym, że niektórych sytuacji po prostu nie da się obejść. Jeśli z danego miejsca samolot do Polski odlatuje tylko raz w tygodniu, to koszty logistyczne całej operacji mogą być po prostu nieopłacalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!