Infrastruktura miast a potencjał inwestycyjny - na co trzeba zwrócić uwagę?

Każda gmina byłaby dumna, gdyby udało się jej pozyskać znaczącego partnera biznesowego. To nowe miejsca pracy, szansa na podniesienie średniej dochodów mieszkańców, a także konkretne wpływy z niektórych podatków. Na jakie aspekty powinni uważnie patrzeć biznesmeni?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 czerwca 2021

Gdzie lokować średnie i duże zakłady pracy?

Czasy, kiedy fabryki znajdowały się nieopodal ścisłego centrum miast, szczęśliwie odchodzą do lamusa. To ogromny atut nie tylko dla inwestorów, ale i dla społeczności oraz osób, które korzystają z głównych traktów komunikacyjnych, na przykład dróg czy transportu zbiorowego.

Polska szczęśliwie dołączyła do grona państw, gdzie pojawiła się moda na strefy inwestycyjne ulokowane na uboczu ośrodków miejskich. Jak należy interpretować takie ubocza? Nie warto ich brać zbyt dosłownie, wyobrażając sobie miejsca, gdzie prowadzi tylko jedna polna dróżka. Co to, to nie.

Strefa inwestycyjna przede wszystkim musi być odpowiednio skomunikowana zarówno z miastem, jak i jego bliską okolicą. Musimy pamiętać o tym, że produkowane przez nas dobra trzeba następnie szybko dostarczyć do klientów. To ważne zarówno z punktu widzenia hal magazynowych, jak i typowych fabryk, które produkują na przykład drzwi czy podzespoły komputerowe.

Wymaga to sporej organizacji logistycznej. Droga musi zapewnić odpowiednią nośność, by poradzić sobie z TIR-ami oraz dużym obciążeniem komunikacyjnym. Pamiętajmy też o tym, że pracownicy (którzy zwykle będą docierać na miejsce samochodem) także muszą mieć miejsce, gdzie mogliby go zostawić. Trakty komunikacyjne nie powinny być też zbyt uciążliwe dla lokalnej społeczności.

Duże inwestycje lubią autostrady, drogi ekspresowe i węzły kolejowe

Ruch kołowy to jedna z największych zmór polskich dróg. Ich siatka nie jest zbyt rozbudowana i często zdarza się, że przepustowość nie radzi sobie dobrze z obsłużeniem natłoku porannej i popołudniowej fali aut. Każdy doświadczył tego zjawiska przynajmniej raz, stojąc w korku. 

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa konieczność wyprowadzenia pojazdów dostawczych od razu na te trasy, które z założenia korkują się w o wiele mniejszym stopniu niż trasy lokalne. Każda droga dwupasmowa będzie lepszą alternatywą niż wąska, utwardzona trasa, która jest fatalnie skomunikowana z siecią zarządzaną przez GDDKiA. 

Wraca też popularność transportu kolejowego. Od około dekady spedycja pociągami znów odgrywa coraz większą rolę w gospodarce. Kolej jeździ po Polsce w miarę punktualnie i z założenia nie ma tendencji do utykania w korkach, czego nie można powiedzieć o centrach większości miast w kraju, które nie mają obwodnicy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na co jeszcze trzeba spojrzeć przed wyborem działki inwestycyjnej?

Przede wszystkim na potencjał ludzki. Ktoś przecież będzie musiał w naszej firmie pracować. Upewnijmy się też, że działka ma wszystkie przyłącza, jakich będziemy potrzebować do prowadzenia działalności. Zawsze warto poświęcić nieco więcej uwagi tym gminom, które stosują zachęty inwestycyjne dla przedsiębiorców. Zawsze warto zapytać też firmy z danego ośrodka miejskiego o to, jak układa się im współpraca z samorządem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!