Czy Linux może zastąpić Microsoft Windows w firmie?

Zdecydowana większość działalności gospodarczych, które są obecne w Polsce — ale i na świecie — stawia na Windowsa. Trudno się temu dziwić, to platforma od Microsoftu jest najpopularniejszym systemem na naszych komputerach klasy PC. Często jednak zastanawiamy się nad tym, czy Linux może zastąpić MS Windows w stu procentach. To możliwe?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2021

Czym różni się Windows od Linuxa?

Przede wszystkim architekturą systemu. Windows to oprogramowanie zamknięte, a więc takie, którego kod źródłowy może modyfikować tylko Microsoft lub — na niewielką skalę — jego partnerzy biznesowi, czyli na przykład producenci laptopów.

Jest to ogromny wyróżnik Windowsa. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest on jakby zawieszony między MacBookiem od Apple a ogólnodostępnym oprogramowaniem bazującym na licencji GPL, jak Linux. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mimo tego, że platforma ma charakter zamknięty, to może być ona instalowana na urządzeniach wielu różnych firm. 

Apple jest w tym ujęciu nieco bardziej radykalne. Oprogramowanie z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka, mimo tego, że również uchodzi za zamknięte, to jest instalowane tylko na urządzeniach tego producenta, czyli na przykład na MacBookach Air czy Pro.

Linux stawia na otwarte jądro systemowe, które każdy może modyfikować. Właśnie dzięki tej decyzji zdecydowana większość dystrybucji jest w dużej mierze tworzona lub współtworzona przez społeczność, która często nie czerpie z tego żadnych dodatkowych korzyści finansowych. 

Oczywiście zdarzają się też zamknięte dystrybucje popularnego Tuxa, jednak są one w mniejszości i nie mają znaczącego udziału w ogólnym, procentowym udziale w ekosystemie Linuxa. Specyficznym typem zamkniętych dystrybucji jest też dedykowane oprogramowanie, które napędza największe serwerownie na całym świecie.

Czy na Linuxa dostępne jest to samo oprogramowanie, co na Windows?

Nie do końca. Lista kompatybilnych aplikacji rośnie z każdym rokiem, jednak wciąż trudno mówić o pełnej dostępności do dokładnie tych samych aplikacji w skali jeden do jednego. Co więcej, często zdarza się, że aplikacje dostępne zarówno na Windows jak i na Linuxa różnią się względem siebie.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Ogromną siłą tego oprogramowania jest dostęp do dużej liczby darmowych zamienników. Możemy skorzystać na przykład ze świetnego, a darmowego pakietu graficznego GIMP. Użytkownicy mają też do swojej dyspozycji pakiety biurowe oraz liczne usługi chmurowe. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Linux w firmie — co przemawia za oprogramowaniem?

Przede wszystkim oszczędności. Jeśli wybierzemy darmową dystrybucję Linuxa, która nie ma żadnych ograniczeń licencyjnych, to możemy korzystać z tego systemu operacyjnego także do zastosowań komercyjnych. Jeśli musielibyśmy zaopatrzyć naszą firmę na przykład w dziesięć wersji instlacyjnych Windowsa, to oznacza to już spore oszczędności.

Jest to oprogramowanie dojrzałe, które działa niezwykle płynnie i stabilnie. Czasem o wiele lepiej niż konkurencyjne platformy. Zanim zdecydujemy się na Linuxa, warto upewnić się, że wszystkie aplikacje, z jakimi dotychczas pracowaliśmy, działają na tym oprogramowaniu lub mają swój odpowiednik.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!