Czy opłaca się aktualizować Windows?

Microsoft Windows to najpopularniejsze oprogramowanie desktopowe na świecie. Każdego dnia korzysta z niego ponad miliard użytkowników i nic nie wskazuje na to, by okienka w najbliższym czasie utraciły swoją dominującą pozycję. Aby Windows działał dobrze, trzeba o oprogramowanie dbać. Czy warto je aktualizować?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2021

Co trzeba wiedzieć o Microsoft Windows?

Oprogramowanie jest z nami już od blisko trzech dekad. Jako jedno z pierwszych postawiło na klasyczny interfejs graficzny, gdzie oprogramowaniu zostały przypisane ikony, co znacznie ułatwiło przemieszczanie się po systemie operacyjnym mniej zaawansowanym użytkownikom. Mało kto wie, ale początkowo Windows był jedynie nakładką graficzną na MS DOS. Dopiero z czasem stał się samodzielnym systemem operacyjnym.

Pierwszą wersją Windows z prawdziwego zdarzenia był system w wersji 3.11. O wiele więcej osób kojarzy zapewne Windows 95 oraz 98. Oprogramowanie w pełni wspierało obsługę internetu. Na pokładzie nie zabrakło też przeglądarki Internet Explorer, którą kilka lat temu zastąpił EDGE. 

Z biegiem czasu Windows coraz płynniej ewoluował, jednak zazwyczaj nie zmieniano tradycyjnego widoku pulpitu z ikonami. Wyjątkiem był Windows 8 i 8.1, kiedy to Microsoft zaczął eksperymentować z kwadratowymi i prostokątnymi kaflami. 

Nawigacja stała się o wiele prostsza, jednak nawyki użytkowników wzięły górę i z biegiem czasu powrócono do tradycyjnego pulpitu, nieznacznie modyfikując tylko menu Start. Przez kilka lat — za sprawą współpracy z Nokią, której dział mobilny Microsoft wykupił — rozwijano też projekt Windows Phone, jednak ostatecznie przegrał on pojedynek z Androidem i Apple iOS.

Na dziś dzień najnowszą wersją oprogramowania jest Microsoft Windows 10. Przez pewien czas można było pobrać dziesiątkę za darmo (gdy było się użytkownikiem Windows 7), jednak obecnie oprogramowanie trzeba już zakupić. Dwie podstawowe wersje Windows 10, to:

  • Windows 10 Home Edition,

  • Windows 10 Pro.

Na rynku istnieje też kilka profesjonalnych wersji systemu, w tym Windows 10 Server, Remote Server lub Professional Workstation.

Jak aktualizuje się Windows?

Microsoft odszedł od dwóch dużych łatek oprogramowania, tak zwanych service pack’ów, które świetnie kojarzą osoby, które kiedyś korzystały m.in. z Windowsa 98 czy Windowsa XP. Obecnie aktualizacje wydawane są nawet co miesiąc.

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo oprogramowania, bo programiści mogą szybko niwelować zauważone luki bezpieczeństwa, jeszcze lepiej chroniąc nasze komputery przed złośliwym oprogramowaniem. Zawsze warto aktywować tryb dobowej kopii bezpieczeństwa. Gdyby aktualizacja miała wyrządzić jakieś szkody (co już się zdarzało), to szybko przywrócimy stabilny system, a wraz z nim, ważne dla nas pliki.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto aktualizować Windowsa?

Tak, zdecydowanie. Poza wspomnianymi już wyżej kwestiami związanymi z bezpieczeństwem warto zwrócić też uwagę na usprawnienie funkcjonowania oprogramowania. Microsoft często wypuszcza tak zwane łatki optymalizacyjne, dzięki którym oprogramowanie może działać nieco wydajniej.

Wciąż wydawane są duże aktualizacje Windowsa. Zwykle wprowadzają one nowe funkcje, na które czeka wielu użytkowników. Bez względu na to, jaką aktualizację MS Windows będziemy pobierać, lepiej robić to z wyprzedzeniem, przed pracą. Instalacja dużych zmian systemowych potrafi sporo trwać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!