Dedykowane oprogramowanie - czy warto się na nie zdecydować?
Na pewnym etapie rozwoju sporo firm staje przed trudnym zadaniem wyboru oprogramowania, które będzie napędzać procesy zachodzące w miejscu pracy. Czy jesteśmy skazani tylko na ogólnodostępny software? Okazuje się, że nie. Z roku na rok rośnie znaczenie dedykowanego oprogramowania. Czy warto się na nie zdecydować?
- Michał Górecki
- /
- 10 czerwca 2021
Czym wyróżnia się dedykowane oprogramowanie?
W pewnym sensie można przyrównać je do eleganckiego garnituru szytego na wymiar. Nie jest to obowiązkowa odzież, którą każdy musi mieć w swojej szafie. Zawsze możemy zdecydować się na dostępne w sprzedaży sklepowej lub przez sieć garnitury w uniwersalnych rozmiarach.
Świetnie sprawdzą się one w swojej roli, jednak zachodzi ryzyko tego, że rękaw będzie nieco za krótki lub że odzież będzie się źle układać na plecach. Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie produkt szyty na wymiar, czyli stworzony idealnie pod nasze warunki fizyczne i oczekiwania.
Oprogramowanie dedykowane działa w ten sam sposób. Nawet jeśli możemy kupić cenione, dobrze przyjęte przez rynek oprogramowanie, to nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w dużych miejscach pracy lepiej będzie postawić na oprogramowanie tworzone dla nas od podstaw.
Może ono optymalizować tylko niektóre procesy zachodzące w firmie, czyli na przykład zarządzać komunikacją i analizą zasobów między magazynem a działem handlowym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by było to narzędzie o wiele bardziej rozbudowane, które w praktyce będzie zarządzało firmą w o wiele większym stopniu.
Kiedy przyda się oprogramowanie dedykowane?
Jest ono nieocenione w sytuacjach, kiedy dochodzi do fuzji dwóch dużych firm, z których każda pracowała na zupełnie innym narzędziu według zupełnie różnych schematów. Czasem różnice w stosowanych narzędziach są tak duże, że na dobrą sprawę nie da się ich połączyć w spójną całość.
Jak się reklamować na Instagramie?Michał Górecki
Jednocześnie pamiętajmy o tym, że żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej działalności jest w pełni zależnych od swojego systemu. Jeśli więc jedna z firm nagle zgodziłaby się na fuzję i implementację nowego oprogramowania od podstaw, to w praktyce mogłoby to oznaczać bardzo długą przerwę, a co za tym idzie, nie zarabiałaby.
O wiele lepszym sposobem jest stopniowe wdrażanie dedykowanego oprogramowania. Prace powinny ruszyć o wiele wcześniej, by dać informatykom odpowiednio dużo czasu na takie przygotowanie platformy, by ta została wdrożona niejako w tle, nie paraliżując przy tym życia firmy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak tworzy się dobre oprogramowanie dedykowane?
Przede wszystkim bez pośpiechu. Jeśli narzędzie ma działać dobrze, to informatycy muszą mieć odpowiednio dużo czasu na jego napisanie, przetestowanie, wdrożenie testowe oraz finalne przestawienie firmy właśnie na to narzędzie.
Czy tego chcemy, czy nie, dobre narzędzia muszą też swoje kosztować. Czasem można wynegocjować niższą cenę, jednak jeśli dobra, ceniona w branży firma żąda za swoje usługi niemałej odpłatności, to zdecydowanie warto sięgnąć głębiej do kieszeni i spełnić jej oczekiwania finansowe. Lepiej zapłacić więcej i cieszyć się dobrze wdrożonym systemem, niż implementować produkt przygotowany po łebkach, który będzie sprawiał wiele kłopotów w firmie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?