Oto najciekawsze dystrybucje Linuxa, które każdy może pobrać

Idea wolnego oprogramowania, które jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych za darmo, nie umarła. Wręcz przeciwnie, ma się zaskakująco dobrze. Linux może i nie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, jednak ma swoje stałe grono zwolenników. Na jakie wersje Linuxa warto zwrócić uwagę?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 czerwca 2021

Linux, czyli system operacyjny za friko?

Oprogramowanie, którego tworzenie zapoczątkował Linus Torvalds, ma się świetnie. Jego nieprzerwany rozwój trwa już ponad trzy dekady i nic nie wskazuje na to, by popularny pingwin miał w bliskiej przyszłości zniknąć z rynku. 

Jeśli spojrzymy na Linuxa w ujęciu szerokim, to nagle okaże się, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Jak to możliwe? Sytuację radykalnie zmienił Android. Z formalnego punktu widzenia, oprogramowanie rozwijane przez Google tworzone jest w oparciu o architekturę Linuxa.

Oprogramowanie wypada już nieco gorzej, jeśli spojrzymy tylko na komputery klasy PC. Tu niezaprzeczalnie rządzi Windows, a za nim znajduje się MacOS od Apple. Linux zajmuje najniższe miejsce na podium, co przekuwa się na stosunkowo nieduży udział w rynku.

Sytuację ratuje tak zwane oprogramowanie profesjonalne. Tym, co dowodzi ogromnej jakości tego typu oprogramowania, jest to, że to właśnie Linux, a nie konkurencyjne platformy, napędzają największe serwerownie na świecie. Co więcej, to właśnie tej platformie zaufała m.in. NASA.

Można więc powiedzieć, że jest to oprogramowanie pełne paradoksów. Z jednej strony nigdy nie zdobyło serc typowych home-userów, a z drugiej strony doskonale sprawdza się zarówno jako system desktopowy, jak i w roli rozbudowanego narzędzia zarządzającego wielkimi sieciami.

Czy każda dystrybucja Linuxa dostępna jest za darmo?

Nie, jednak płatnych wersji oprogramowania jest niewiele. Co więcej, przeważnie jest to oprogramowanie zamknięte, bardzo mocno nastawione na klientów korporacyjnych z najwyższej półki. Czasem to właśnie na podstawie Linuxa tworzone jest oprogramowanie pod zamówienie dla firm.

Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Anna Malinowska

Zdecydowana większość narzędzi dostępna jest do pobrania z sieci. Co warto podkreślić, spora część dystrybucji może być nawet używana komercyjnie, a więc może napędzać komputery w firmie. Zawsze warto zapoznać się z zasadami licencji uważnie. Niektóre dystrybucje dostępne są za friko tylko do użytku prywatnego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Najciekawsze dystrybucje Linuxa

Na pewno trzeba rozpocząć od Ubuntu. To cała rodzina systemów, na jaką składa się m.in. Ubuntu, Edubuntu czy Ubuntu Lite. System powstał na bazie Debiana, a wyróżnia go autorska, niezwykle intuicyjna w obsłudze nakładka graficzna — Unity.

Warto docenić też OpenSUSE. To świetne, dojrzałe oprogramowanie, które jest rozwijane przez EQT Partners. Narzędzie słynie ze stabilności działania i bardzo dużych możliwości personalizacji. Pozytywnym akcentem jest też obecność wielu preinstalowanych kodeków.

Dla wielu osób bliskim ideału narzędziem, które świetnie łączy w sobie minimalistyczną powłokę graficzną z wieloma ciekawymi funkcjami dostępnymi pod maską jest Linux Mint. Oprogramowanie jest rozwijane od 2006 roku. W Polsce Miętusek ma swoją oddaną, zaangażowaną w projekt, społeczność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!