Czy to prawda, że telewizory z ekranem OLED mają tendencje do wypalania się?
Na rynku można odnaleźć wiele różnych telewizorów, z których każdy ma różny typ matrycy. Spotykamy zarówno budżetowe urządzenia z ekranem LCD (lub IPS LCD) jak i nowoczesne matryce z rodziny AMOLED czy OLED. Przez pewien czas bardzo popularne były też ekrany wykorzystujące technologię plazmową. Czy matryca OLED z czasem się wypala?
- Mikołaj Frączak
- /
- 8 października 2021
Po czym można poznać dobry telewizor?
Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że matryca to tylko jedna z jego składowych. Owszem, to właśnie ekran jest absolutnie kluczowy w tym urządzeniu, co zresztą jest dość oczywistym wnioskiem, jednak przymierzając się do zakupu, warto spojrzeć też na kilka innych cech związanych ze specyfikacją techniczną.
Powinniśmy upewnić się, że urządzenie ma optymalną liczbę portów HDMI oraz USB. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, że 2 porty HDMI i 2 porty USB to absolutne minimum. O wiele lepiej, jeśli na wyposażeniu znajdą się 3 porty HDMI. Obecność tradycyjnego złącza LAN to w dużej mierze tylko opcja, jednak warto się nad tym standardem zastanowić. Dlaczego?
Nie wszyscy chcą łączyć swój telewizor z siecią przez łącze WiFi, czyli drogą bezprzewodową. W niektórych sytuacjach, kiedy na przykład telewizor ma pełnić funkcję „prezentacyjną” w sklepie czy punkcie usługowym, łączność „po kablu”, czyli z wykorzystaniem portu LAN, może być dla nas niezwykle cennym dodatkiem.
W erze dynamicznego rozwoju smart TV, warto też upewnić się, że urządzenie jest kompatybilne z Android TV oraz że ma odpowiednio wydajny procesor i wystarczającą ilość pamięci RAM. Szacuje się, że 4 GB powinny zapewnić płynną pracę takiego urządzenia. To kolejna kwestia, o której nie powinno się zapominać.
Jakie są atuty technologii OLED?
Paradoksalnie, o wiele prościej można je dostrzec w smartfonach. Wynika to z tego, że jednym z głównych atutów matryc tego typu, jest energooszczędność. Czas pracy smartfona z takim wyświetlaczem potrafi być odczuwalnie dłuższy niż podobnej konstrukcji, która bazuje na matrycy IPS lub LCD.
Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Dorota Kraskowska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Telewizor, jako sprzęt, który z założenia jest na stałe wpięty do sieci, działa na zupełnie innych zasadach. W praktyce oznacza to, że dużą rolę odgrywają wrażenia wizualne. I — owszem — OLED potrafi tutaj dać bardzo wiele: idealna czerń, doskonały kontrast, czy świetne kąty widzenia to przyjemne dodatki, które wniosą nasze seanse na zupełnie nowy poziom. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie matryce OLED uchodzą za jeden z fundamentów nowoczesnego kina domowego.
Czy matryca OLED ma tendencje do przepalania się?
W skrajnych sytuacjach — owszem, może to mieć miejsce. Jeśli telewizor pełni na przykład funkcję reklamową i stale puszczamy na nim kilka slajdów, a dolną część ekranu zawsze wypełnia pasek z danymi o firmie, to ten element (zwłaszcza w tańszych urządzeniach) może wypalić piksele. Takie przypadki już się zdarzały.
Jeśli jednak urządzenie będzie stale wyświetlać dynamicznie zmieniające się obrazy (czyli na przykład będziemy na nim oglądać filmy, seriale czy grać w gry) to istnieje spora szansa na to, że OLED zapewni nam tylko pozytywne wrażenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?