Jak zwiększyć ilość miejsca na dane w smartfonie?

Na rynku można znaleźć urządzenia, które podchodzą do kwestii rozbudowy pamięci na dane użytkownika na dwa sposoby: można w nich zamontować na przykład większy dysk twardy lub dołożyć drugi taki nośnik, oraz na urządzenia, które nie oferują tej opcji. Niestety, ale w tym drugim gronie są też smartfony.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 października 2021

Dlaczego miejsce na dane jest tak ważne?

Żyjemy w czasach, kiedy wielkość plików, jakie przetwarzamy i sami generujemy, bardzo szybko rośnie. Pod koniec ery tradycyjnych telefonów komórkowych, gdy na rynku rządziły takie urządzenia, jak Sony Ericsson K800i czy ostatnie Nokie pracujące pod kontrolą Symbiana, wydawało się, że więcej niż 4 GB na dane to luksus, a 8 GB to tak dużo miejsca, jakiego nie zapełnimy przez długie lata.

W ciągu zaledwie kilku lat płynnie przeskoczyliśmy z nośników o pojemności 8 GB, przez 16 i 32 GB aż do dysków, które mają 64 GB i 128 GB. Zdaniem wielu osób to właśnie 128 GB miejsca na dane jest obecnie optymalną ilością. Producenci dają jednak także dyski o pojemności 256 GB, a nawet 0,5 lub 1 TB.

Patrząc zaledwie kilka lat wstecz, to astronomiczna ilość miejsca, jakiej do niedawna nie miały jeszcze topowe komputery gamingowe. Tak radykalny wzrost liczby miejsca na dane to w dużej mierze wypadkowa wzrostu „wagi” aplikacji oraz samych systemów operacyjnych. Szacuje się, że Android może zajmować nawet kilkanaście GB.

Aplikacje, z jakich korzystamy każdego dnia, już od dawna mają więcej niż 100 MB. Nie brakuje też gier na smartfony, które zajmują grubo ponad 2 GB, czyli tyle, ile nie mają nawet starsze gry tworzone z myślą o komputerach PC. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 2002 roku FIFA 02 wymagała zaledwie 500 MB miejsca na dysku. Obecnie te tytuły często zajmują po kilkadziesiąt GB. Skok jest wręcz więcej niż zauważalny.

Czy da się rozbudować liczbę miejsca na dane w każdym nowoczesnym urządzeniu elektronicznym?

I tak i nie. Komputery PC zwykle dają nam największe pole do popisu. Wspierają zarówno dodatkowe dyski twarde, dedykowane dyski zewnętrzne, jak i świetnie radzą sobie z obsługą pendrive’ów. Są to tradycyjne nośniki fizyczne, czyli takie, gdzie pliki są zapisywane na nośniku, do którego dostęp mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Monitoring GPS a przepisyMonitoring GPS a przepisyRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podobne, choć jednak nieco mniejsze, opcje dają nam laptopy oraz utrabooki. Tutaj problematyczne jest dołożenie drugiego dysku, jednak większość komputerów tego typu sprawnie komunikuje się z zewnętrznym dyskiem SSD czy pendrivem. Niestety, ale są też urządzenia, które dają znikome możliwości rozbudowania miejsca: smartfony.

Jak rozbudować miejsce na dane w smartfonie?

Czy to Android czy ekosystem od Apple, nie ma mowy o fizycznym dołożeniu do takiego smartfona drugiego dysku twardego. Owszem, zwykle można wymieniać dane między urządzeniem, a dedykowanym nośnikiem zewnętrznym, jednak — z racji mobilności smartfona — jest to kwestia problematyczna.

W praktyce skutkuje to tym, że jednym z najlepszych sposobów jest zakup odpowiedniej przestrzeni w chmurze danych. To z kolei (poza obciążeniem finansowym) wymusza na nas stały dostęp do internetu. Decydując się na smartfona, zawsze warto celować w tę wersję produktu, która oferuje więcej miejsca na dane. Paradoksalnie — pomoże nam to zaoszczędzić w przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!