Czy w Polsce działają wszystkie pasma LTE?

Kwestia związana z pasmami LTE nie odgrywa już tak dużego znaczenia, jak jeszcze kilka lat temu, jednak dla wielu osób wciąż może być dość istotna. Przeważnie mówimy tylko, że korzystamy z internetu “po LTE”, nie zastanawiając się przy tym, o jakie dokładnie pasmo chodzi. Dlaczego to tak ważne?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 października 2021

LTE, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego kwestia kompatybilności z pasmami LTE jest tak ważna. Mogłoby się przecież wydawać, że skoro w górnym roku wyświetlacza, gdy przebywamy w Polsce, pisze “LTE”, to znaczy, że korzystamy z całego pasma i tak samo będzie w innych miejscach na świecie.

Niestety, ale nie do końca jest to zgodne ze stanem faktycznym. Różnice w zakresie pasm LTE są dość znaczące już na terenie Unii Europejskiej. Wybrane pasma korzystają z innych łącz, co często zaskakuje turystów, którzy przebywają na urlopie poza krajem. 

O ile jednak w Europie kompatybilność jest na w miarę wysokim poziomie, o tyle im dalej od Starego Kontynentu jesteśmy, tym większe szanse na to, że niekompatybilne urządzenie zapewni nam wiele stresu, a także przyczyni się do zmarnowania przez nas sporej ilości czasu, kiedy będziemy musieli czekać na połączenie się z siecią, by na przykład sprawdzić pocztę.

Dlaczego problem kompatybilności LTE jest tak ważny także i w Polsce?

Duże znaczenie ma tutaj kwestia zakupu taniej elektroniki użytkowej na przykład z Indii czy Chin. Tamtejsze platformy dostępne w sieci kuszą niskimi cenami, które potrafią być lepsze od tych, jakie są dostępne w Polsce, nawet o kilkaset złotych.

To sporo pieniędzy. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy inflacja wystrzeliła do ponad pięciu procent, a drożyzna i rosnące podwyżki za jedzenie, wybrane usługi czy paliwa, coraz mocniej drenują kieszenie nas wszystkich. Ludzie szukają oszczędności i często trafiają na takie właśnie chińskie lub ulokowane w innych azjatyckich krajach, platformy. 

Jak się reklamować na Instagramie?Jak się reklamować na Instagramie?Michał Górecki

Problem kompatybilności z LTE sięga okolic roku 2015, kiedy zapanowała wielka moda na smartfony z Chin. Niestety, ale na rynku wciąż można odnaleźć niszowych producentów, którzy nie są w stanie zapewnić wsparcia dla obowiązującego u nas pasma — LTE B20. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przed zakupem koniecznie powinniśmy upewnić się, czy nasze urządzenie wspiera właśnie ten standard. Jest on wykorzystywany nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach na terenie Unii Europejskiej. Chcąc cieszyć się pełną prędkością przesyłu danych, powinniśmy dysponować właśnie takim urządzeniem.

Co, jeśli nasz telefon nie będzie wspierał LTE B20?

Na pierwszy rzut oka zmian będzie niewiele. Wygląd produktu jest dokładnie taki sam. Nie odczujemy też problemów związanych z transferem plików przez WiFi, bo to zupełnie inny standard komunikacji, który w dużej mierze jest “ogólnoświatowy”.

Warto mieć też na uwadze, że na rynki coraz szerzej wchodzi nowy standard 5G. Jest on o wiele bardziej uniwersalny, niż 4G LTE, jednak tutaj również występują pewne różnice. 5G obecne w Korei Południowej czy w Chinach może być nie do końca kompatybilne z pasmami używanymi w Unii Europejskiej. Warto dokładnie sprawdzić tę kwestię przed zakupem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!