Czy warto instalować zewnętrznego antywirusa na telefon z Androidem?
Między bezpieczeństwem naszych danych a bezpieczeństwem smartfonów, z których korzystamy na co dzień, można postawić znak równości. Te małe, pozornie o wiele „prostsze” od komputerów PC urządzenia, to prawdziwa kopalnia ważnych danych o użytkownikach. Jak umiejętnie chronić gromadzone tam informacje?
- Mikołaj Frączak
- /
- 21 czerwca 2021
Czy smartfony z Androidem wymagają dodatkowego zabezpieczenia?
Jeszcze kilka lat temu urządzenia z ekosystemu Androida w zdecydowanej większości nie miały preinstalowanego oprogramowania chroniącego urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Mogło generować to sporo problemów z bezpieczeństwem gromadzonych danych.
Na szczęście te czasy powoli odchodzą już do lamusa. Niemal wszyscy główni gracze na rynku położyli spory nacisk na tak zwaną higienę cyfrową. Co to oznacza w praktyce? W jaki sposób jedna dedykowana aplikacja pomaga chronić nasze dane?
Bardzo często jest ona zintegrowana z wybranym oprogramowaniem antywirusowym. W zależności od producenta urządzenia oraz umów o współpracy, telefony są chronione przez programowanie innych firm, nie ma tutaj ujednoliconego schematu działania, nad którym czuwałoby Google, jako twórca oprogramowania.
Pokazuje to dość dobrze, że już od pewnego czasu ekosystem Androida staje się coraz bardziej bezpieczny. Warto też zwrócić uwagę na to, że takie oprogramowanie bardzo często nie tylko ma wbudowany tryb antywirusa, ale też pomoże w usunięciu zbędnych plików tymczasowych czy wyczyszczeniu pamięci RAM.
Skąd pobierać oprogramowanie antywirusowe na Androida?
Zdecydowana większość aplikacji dostępna jest w Sklepie Play. Praktyka pokazuje, że warto dawać szansę zwłaszcza tym aplikacjom. Dowodzi to tego, że Google uznaje je za bezpieczne, godne zaufania. Narzędzia, których nie można znaleźć w oficjalnym sklepie z aplikacjami — przynajmniej w teorii — nie zapewniają takiego samego poziomu bezpieczeństwa.
Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Anna Malinowska
Decydując się na instalację oprogramowania spoza oficjalnych serwerów Google, musimy obecnie wyrazić zgodę na jego zainstalowanie. Ma to duże znaczenie z tego względu, że wiele osób później nie anuluje tej możliwości. Może to stanowić ścieżkę do zainstalowania wielu niepożądanych aplikacji, których działania mogą wyrządzić naszym smartfonom — jak i nam samym — wiele złego.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy warto instalować zewnętrzne aplikacje antywirusowe?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Zdania będą tutaj bardzo podzielone. Wiele osób twierdzi, że są one w pełni zbędne i nie wnoszą niemal nic ponad aplikacje, które domyślnie zapewnia nam firma tworząca telefon. Z drugiej strony, czasem mogą one zaoferować kilka ciekawych funkcjonalności.
Warto jednak zwrócić uwagę na czynnik ekonomiczny. Coraz częściej zdarza się, że subskrypcja na te dedykowane funkcje będzie płatna. Oznacza to, że musimy samodzielnie, z własnej kieszeni, wyłożyć określoną ilość gotówki, by cieszyć się zaledwie paroma funkcjami, które czasem mogą nawet pokrywać się z oprogramowaniem, jakie domyślnie jest już preinstalowane na naszym smartfonie. Czy warto? Decyzję każdy powinien podjąć samodzielnie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?