Linux w firmie - oto polecane dystrybucje, z którymi każdy da sobie radę

Darmowe oprogramowanie z roku na rok jest coraz bardziej udoskonalane. Społeczność tworząca Linuxa przez niemal trzy dekady zdołała wypracować wiele świetnych rozwiązań, które pod wieloma względami przewyższają oprogramowanie komercyjne. Jakie dystrybucje są najbardziej user-friendly?

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 czerwca 2021

Czym wyróżnia się darmowe oprogramowanie z rodziny Linux?

Przede wszystkim tym, że zdecydowana większość rozwiązań tworzona jest zgodnie z zasadami licencji GPL (General Public License), co oznacza, że można takie narzędzia wykorzystywać nie tylko do typowego użytku domowego, ale też do szeroko rozumianych zastosowań komercyjnych.

Kolejnym wyróżnikiem oprogramowania typu Linux jest to, że jądro systemu oraz jego kod źródłowy są otwarte. Każdy użytkownik może je pobrać i — jeśli dysponuje odpowiednią wiedzą — zmodyfikować, tworząc tak zwane forki lub zupełnie nowe wersje oprogramowania. 

Zapewnia to bardzo dynamiczny rozwój platformy, a także daje spore szanse na to, że oprogramowanie będzie rozwijane nie w taki sposób, jak życzy sobie tego wielka korporacja, ale zwykli użytkownicy, bo często bez ich pomocy tak duży projekt nie miałby racji bytu.

Wreszcie, coraz częściej zdarza się, że Linux jest traktowany jako oprogramowanie pełnoprawne, czyli takie, na które również są wydawane różne wersje popularnych aplikacji i gier komercyjnych, które znamy zarówno z ekosystemu Windowsa, jak i MacOS. Pokazuje to dość dobitnie, że “Tux”, jak często określa się dystrybucje Linuksa, to rozwiązanie kompleksowe, które warto wdrożyć w firmie, jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na oprogramowaniu użytkowym.

O tym, że jest to rozwiązanie niezwykle bezpieczne, na pewno świadczy też to, że to właśnie na Linuxie i Unixie działa wiele ważnych serwerowni. Jakiś czas temu administracja publiczna w Niemczech w dużej mierze przeszła na ekosystem Linuxa. Rzekomo jednym z kluczowych czynników było właśnie bezpieczeństwo cyfrowe. 

Czy każda dystrybucja Linuxa jest darmowa?

Niestety nie. Zdecydowana większość aplikacji dostępna jest do ściągnięcia z sieci za darmo, jednak zawsze warto przyjrzeć się temu, na jakiej licencji oprogramowanie jest udostępniane. Pozytywnym akcentem jest to, że płatne dystrybucje to jedynie wycinek spośród wszystkich wersji oprogramowania. 

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Polecane dystrybucje Linuxa, które warto rozważyć w firmie

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na Linuxa Mint. To świetne, niezwykle intuicyjne oprogramowanie, które wyróżnia się spójnym, przemyślanym interfejsem, który pod wieloma względami można nawet przyrównać do Windowsa. 

Zawsze warto zastanowić się też nad Linuxem Ubuntu lub Kubuntu. Oprogramowanie skupia wokół siebie bardzo liczną społeczność, co oznacza, że łatwo będzie nam o ewentualne wsparcie techniczne, gdyby jakaś kwestia związana z oprogramowaniem nas przerastała. 

Ciekawym wariantem oprogramowania z rodziny Linux stale i niezmiennie jest też Open SuSE, czyli darmowa wersja popularnego susełka. W zgodnej opinii wielu osób jest to wręcz modelowy przykład Linuxa, z którym w mig poradzi sobie każda osoba, która do tej pory korzystała z Windowsa lub MacOS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: linux

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!