HarmonyOS od Huawei. To wciąż Android czy w pełni niezależne oprogramowanie?

Gdy Huawei został odcięty od usług Google, wydawało się, że sytuacja chińskiego producenta (który m.in. w Polsce cieszył się ogromną popularnością) jest dramatyczna. Chińczycy jednak nie poddali się i stworzyli swój własny system operacyjny — HarmonyOS. Co go wyróżnia?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 czerwca 2021

Czy HarmonyOS to fork Androida?

Co oznacza w tym ujęciu słowo fork? Można powiedzieć, że w kontekście systemu operacyjnego jest to pozornie nowe oprogramowanie, które jednak nie było pisane od zera, ale bazuje na pewnym szkielecie, jakim jest inny software. W tym przypadku Google Android.

Warto pamiętać o tym, że Android to oprogramowanie otwarte i ogólnodostępne. W praktyce oznacza to, że każdy może je pobrać i odpowiednio zmodyfikować. To jedna z głównych przyczyn stojąca za stale rosnącą popularnością tego oprogramowania.

Huawei został nagle postawiony pod ścianą. Android bez takich usług Google, jak Sklep Play, Gmail czy YouTube w pewnym sensie może uchodzić za narzędzie niekompletne. Oczywiście wciąż mamy dostęp do wielu zamienników, jednak ogólna ocena użyteczności takiego zubożonego systemu operacyjnego jest raczej niewielka. 

Firma z Chin postanowiła zmierzyć się z tym problemem. Huawei już od pewnego czasu pracował nad swoim własnym ekosystemem: HarmonyOS. Nie było o nim wiadomo zbyt wiele. Ot, był to po prostu jeden z projektów badawczych giganta branży mobilnej.

Debiut HarmonyOS — czy oprogramowanie może wygrać z Androidem?

Zdania na ten temat będą podzielone. Wiele osób daje systemowi operacyjnemu od Huawei czystą kartę, obdarzając go tym samym pewnym zaufaniem. Co więcej, dzięki ogromnemu zapleczu ludzkiemu, jakie firma ma w Chinach, szacuje się, że już teraz z HarmonyOS korzysta 2% z globalnej liczby użytkowników telefonów komórkowych.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Analiza kodu źródłowego pokazała, że nie jest to jednak platforma tworzona od podstaw. A przynajmniej ta wersja HarmonyOS nie została upubliczniona. W kodzie źródłowym widać wiele odwołań do Androida, co dość jednoznacznie pokazuje, że na ten moment jest to raczej niezwykle rozbudowana, ale tylko nakładka, na oprogramowanie od Google. 

Osoby związane z branżą mobilną sądzą, że już niebawem Huawei wypuści zupełnie nowe oprogramowanie, gdzie jednoznacznie odetnie się od ekosystemu Google, jednak wciąż są to spekulacje, których na ten moment nie można potwierdzić. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym wyróżnia się HarmonyOS?

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na wieloplatformowość. Dokładnie to samo oprogramowanie ma napędzać nasze smartfony, ale i tablety, a nawet laptopy. To duży krok naprzód. Na takie rozwiązanie nie zdecydowało się nawet Apple, które stawia jednak dość wyraźny podział między iOS a MacOS. Mimo tego, że oba systemy pod wieloma względami są bardzo podobne.

Czy wielki eksperyment Huawei się powiedzie? Bez wątpienia Chińczycy mają zaplecze technologiczne, by stworzyć w pełni uniwersalny system operacyjny. Pytanie tylko, czy dla zdecydowanej większości użytkowników będzie to coś, co sprawi, że wybiorą właśnie urządzenia z logo tej firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!