Czy warto kupić dziecku osobny komputer? Czy może korzystać ze sprzętu rodziców?

Ostatnie miesiące z nauką zdalną pokazały, jak cennym narzędziem jest własny komputer. Rodzice bardzo często oddawali dzieciom swój sprzęt (czasem także służbowy!), by ich pociechy mogły brać udział w lekcjach online. Szczególnie trudna sytuacja pod tym względem była w rodzinach wielodzietnych, w których na przykład czwórka dzieci jest w wieku szkolnym. Tu pojawia się jednak pytanie, czy warto kupić dziecku osobny komputer? Czy może korzystać ze sprzętu rodziców?

Czy warto kupić dziecku osobny komputer? Czy może korzystać ze sprzętu rodziców?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 maja 2021

Lekcje online na komputerze rodzica

Trudno oszacować jak wiele dzieci podczas lekcji zdalnych korzystało ze sprzętu rodziców. I o ile korzystały wyłącznie z komunikatora, pozwalającego na łączenie z klasą nic złego się nie powinno dziać. Dużo gorzej jest w sytuacji, w której dziecko również popołudniami lub wieczorami korzysta z komputera, np. przeglądając strony internetowe, oglądając filmy czy grając w ulubione gry.

Konsekwencje korzystania z komputera rodzica

W jednej z firm do zbioru anegdot przejdzie sytuacja podczas której, jeden z pracowników przedstawiał ważną prezentację, udostępniając ekran współpracownikom oraz zarządowi. Wówczas w prawym górnym rogu pojawiło się osobliwe powiadomienie z kanału YouTube brzmiące mniej więcej tak: „Sprawdź jak zrobić miecz w Minecraft i oswoić świnie!”. Okazało się, że jego syn, który jest fanem tej gry, korzysta z komputera taty, by oglądać wieczorami filmiki. Zgodnie z prośbą youtubera kliknął subskrypcję i zaznaczył dzwoneczek, zamawiając tym samym powiadomienia o nowościach na kanale. Dodajmy, że w firmie obowiązuje słuszny zakaz udostępniania komputera komukolwiek, także domownikom.

To jednak jedna z najlżejszych konsekwencji udostępniania komputera swoim dzieciom. Czasem skuszone reklamą, sugestią ulubionego youtubera lub kolegi, mogą ściągnąć grę nieznanego pochodzenia. I nie mówimy tu akurat o komputerze służbowym, które często mają skuteczne blokady instalowania czegokolwiek, ale o sprzęcie, na którym rodzice korzystają np. z bankowości elektronicznej oraz poczty. Niestety, ściągnięcie niewinnie wyglądającej gry, może wiązać się z zaimportowaniem groźnego oprogramowania. Może ono śledzić zachowania w sieci oraz podkradać wrażliwe dane, oraz poufne loginy i hasła. Nie musimy kończyć, jak daleko posunięte konsekwencje może mieć taka sytuacja.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Zalanie komputera – czy da się odzyskać dane?

Udostępnianie komputera rodziców dzieciom, wiąże się z jeszcze jednym zagrożeniem. Zaabsorbowane grą, bajką czy filmem na youtube mogą wylać na niego zawartość kubka z napojem, lub zrzucić sprzęt na podłogę, np. zrywając się gwałtownie z krzesła. Pracownicy serwisów komputerowych słyszeli już wiele historii od mocno poddenerwowanych lub zestresowanych rodziców, których komputer w różnym stanie trafiał na warsztat.

Z katalogu „wypadków” spowodowanych przez najmłodszych użytkowników, szczególnie brzemienne w skutkach jest zalanie sprzętu. Często może bowiem dojść nie tylko do uszkodzenia klawiatury, ale także trwałego zniszczenia dysku, z którego odzyskanie cennych danych jest albo niemożliwe, albo dramatycznie drogie. Za każdym razem udostępniając komputer dziecku, szczególnie jeśli jest to laptop, musimy liczyć się z takim rozwojem zdarzeń.

Najlepszy komputer dla dziecka

Pierwszy komputer dziecka nie musi być sprzętem z górnej półki, chyba że mówimy o sprzęcie gamingowym. Tak naprawdę do obsługi komunikatora, nauki, oglądania filmów oraz grania w proste gry, wystarczające są budżetowe rozwiązania. Choć i tutaj nie warto popadać w skrajności.

Jeśli nie stać nas na nowy, dobry sprzęt, można skorzystać z bogatej oferty firm ze sprzętem poleasingowym. Często w takich miejscach znajdziemy naprawdę wydajne komputery i to w świetnym stanie. Niektóre z nich posiadają co prawda ślady użytkowania, ale pod względem oprogramowania są perfekcyjnie wyczyszczone i przygotowane przez fachowców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Czym jest LIDAR i do czego służy?
rozwiązania

Czym jest LIDAR i do czego służy?

Wiele rozwiązań technologicznych, także tych na polskim rynku, często wykorzystuje narzędzie, jakim jest lidar. Choć niesłusznie opisywany jako wyłącznie rodzaj lasera, jest bardzo zaawansowanym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!