Czy warto kupić dziecku osobny komputer? Czy może korzystać ze sprzętu rodziców?

Ostatnie miesiące z nauką zdalną pokazały, jak cennym narzędziem jest własny komputer. Rodzice bardzo często oddawali dzieciom swój sprzęt (czasem także służbowy!), by ich pociechy mogły brać udział w lekcjach online. Szczególnie trudna sytuacja pod tym względem była w rodzinach wielodzietnych, w których na przykład czwórka dzieci jest w wieku szkolnym. Tu pojawia się jednak pytanie, czy warto kupić dziecku osobny komputer? Czy może korzystać ze sprzętu rodziców?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 maja 2021

Lekcje online na komputerze rodzica

Trudno oszacować jak wiele dzieci podczas lekcji zdalnych korzystało ze sprzętu rodziców. I o ile korzystały wyłącznie z komunikatora, pozwalającego na łączenie z klasą nic złego się nie powinno dziać. Dużo gorzej jest w sytuacji, w której dziecko również popołudniami lub wieczorami korzysta z komputera, np. przeglądając strony internetowe, oglądając filmy czy grając w ulubione gry.

Konsekwencje korzystania z komputera rodzica

W jednej z firm do zbioru anegdot przejdzie sytuacja podczas której, jeden z pracowników przedstawiał ważną prezentację, udostępniając ekran współpracownikom oraz zarządowi. Wówczas w prawym górnym rogu pojawiło się osobliwe powiadomienie z kanału YouTube brzmiące mniej więcej tak: „Sprawdź jak zrobić miecz w Minecraft i oswoić świnie!”. Okazało się, że jego syn, który jest fanem tej gry, korzysta z komputera taty, by oglądać wieczorami filmiki. Zgodnie z prośbą youtubera kliknął subskrypcję i zaznaczył dzwoneczek, zamawiając tym samym powiadomienia o nowościach na kanale. Dodajmy, że w firmie obowiązuje słuszny zakaz udostępniania komputera komukolwiek, także domownikom.

To jednak jedna z najlżejszych konsekwencji udostępniania komputera swoim dzieciom. Czasem skuszone reklamą, sugestią ulubionego youtubera lub kolegi, mogą ściągnąć grę nieznanego pochodzenia. I nie mówimy tu akurat o komputerze służbowym, które często mają skuteczne blokady instalowania czegokolwiek, ale o sprzęcie, na którym rodzice korzystają np. z bankowości elektronicznej oraz poczty. Niestety, ściągnięcie niewinnie wyglądającej gry, może wiązać się z zaimportowaniem groźnego oprogramowania. Może ono śledzić zachowania w sieci oraz podkradać wrażliwe dane, oraz poufne loginy i hasła. Nie musimy kończyć, jak daleko posunięte konsekwencje może mieć taka sytuacja.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zalanie komputera – czy da się odzyskać dane?

Udostępnianie komputera rodziców dzieciom, wiąże się z jeszcze jednym zagrożeniem. Zaabsorbowane grą, bajką czy filmem na youtube mogą wylać na niego zawartość kubka z napojem, lub zrzucić sprzęt na podłogę, np. zrywając się gwałtownie z krzesła. Pracownicy serwisów komputerowych słyszeli już wiele historii od mocno poddenerwowanych lub zestresowanych rodziców, których komputer w różnym stanie trafiał na warsztat.

Z katalogu „wypadków” spowodowanych przez najmłodszych użytkowników, szczególnie brzemienne w skutkach jest zalanie sprzętu. Często może bowiem dojść nie tylko do uszkodzenia klawiatury, ale także trwałego zniszczenia dysku, z którego odzyskanie cennych danych jest albo niemożliwe, albo dramatycznie drogie. Za każdym razem udostępniając komputer dziecku, szczególnie jeśli jest to laptop, musimy liczyć się z takim rozwojem zdarzeń.

Najlepszy komputer dla dziecka

Pierwszy komputer dziecka nie musi być sprzętem z górnej półki, chyba że mówimy o sprzęcie gamingowym. Tak naprawdę do obsługi komunikatora, nauki, oglądania filmów oraz grania w proste gry, wystarczające są budżetowe rozwiązania. Choć i tutaj nie warto popadać w skrajności.

Jeśli nie stać nas na nowy, dobry sprzęt, można skorzystać z bogatej oferty firm ze sprzętem poleasingowym. Często w takich miejscach znajdziemy naprawdę wydajne komputery i to w świetnym stanie. Niektóre z nich posiadają co prawda ślady użytkowania, ale pod względem oprogramowania są perfekcyjnie wyczyszczone i przygotowane przez fachowców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!