Czy warto kupić słuchawki do smartfona z wejściem 3,5 mm?

Zdecydowana większość posiadaczy smartfonów słucha muzyki na słuchawkach, na przykład w miejscach użyteczności publicznej. Jakie słuchawki wybrać? Takie, które łączą się po Bluetooth czy może jednak przewodowe?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 października 2021

Czy słuchawki przewodowe mają jeszcze jakiś sens?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że pozycja słuchawek przewodowych jest niezachwiana i nic nie zdoła im zaszkodzić. Port słuchawkowy audio 3,5 milimetra był powszechnie stosowany, a na dodatek bardzo tani, nie wpływał na cenę konstrukcji.

Co więcej, producenci bardzo szybko nauczyli się instalować go tak, by był odpowiednio uszczelniony, dzięki czemu spokojnie można było spełnić standardy, jakie narzucała norma IP55, IP67 czy IP68.

Niestety, ale z biegiem czasu, wielu producentom ten standard łącza zaczął coraz bardziej przeszkadzać. Trudno dopatrywać się tutaj jednoznacznej przyczyny takiego stanu rzeczy. Wśród firm nagle zapanowała moda na „wycinanie” portu słuchawkowego.

Jednym z producentów, który wiódł tutaj prym, było Apple. Traf chciał, że to właśnie ta firma ma gigantyczny wpływ na branżę mobilną i wielu innych producentów wręcz ślepo naśladuje to, co też w danym roku wdroży firma z Cupertino, na przykład notcha.

I tak, w ciągu zaledwie kilku lat, port słuchawkowy stał się w pewnym sensie luksusem, który ocaliła bardzo mała grupa producentów. Nawet, jeśli duże firmy wciąż go implementują, to zwykle ma to miejsce w smartfonach z niższej półki cenowej.

Skutkuje to tym, że decyzja o zakupu tradycyjnych słuchawek, które bazują na łączności kablowej, powinna być poprzedzona dokładną i skrupulatną analizą rynku. Może się bowiem okazać, że nasze wymarzone słuchawki po prostu nie będą do danego urządzenia pasować, bo to… nie będzie mieć portu audio!

To trend, który zdaniem wielu osób stanowi pewien problem, który dotyka zwłaszcza melomanów. Wiele osób swoim na stanowisku, jakoby słuchawki przewodowe grały po prostu lepiej, co udawało się osiągnąć dzięki niemal bezstratnemu przesyłowi danych.

Słuchawki bezprzewodowe — co za nimi przemawia?

Na pewno uniwersalność. Najpewniej nie istnieją smartfony, które nie mają modułu Bluetooth. Wystarczy więc sparować słuchawki ze smartfonem, włożyć do uszu i to wszystko, można słuchać ulubionej muzyki.

Od czego zależy koszt pakietu zdrowotnegoOd czego zależy koszt pakietu zdrowotnegoMartyna Kowalska

Warto jednak pamiętać o tym, że raz na jakiś czas trzeba takie urządzenia ładować. Tu wiele zależy od producenta. Czasem wytrzymają one kilka dni, czasem tydzień, a w skrajnych sytuacjach nawet miesiąc. Warto więc wybrać dobrze.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdania o jakości dźwięku są podzielone. Droższe produkty kuszą świetnym brzmienie, które pod wieloma względami może ścigać się z tym, co oferują słuchawki kablowe. Te tańsze? No, niestety niekoniecznie.

Które słuchawki wybrać?

Różnice w cenie nie są zbyt widoczne. Tanie egzemplarze bazujące na Bluetooth i na łączności kablowej kosztują niemal tyle samo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wybór urządzeń zdecydowanie przemawia za tymi bezprzewodowymi.

Jest ich więcej, bo zainteresowanie nimi jest o wiele większe. Wystarczy spojrzeć po osobach, jakie mijamy na ulicy. Większość korzysta ze słuchawek bezprzewodowych. Pokazuje to dość dobitnie, w jakim kierunku będzie zmierzał rynek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!