Ile GB pamięci RAM powinien mieć laptop do biura?

Szukając odpowiedniego laptopa do pracy kupujący skupiają się przede wszystkim na pojemności dysku twardego i w jaki procesor wyposażony jest sprzęt oraz ewentualnie w wbudowaną kartę graficzną. Jednak na komfortową i płynną pracę urządzenia ma wpływ nic innego, jak pamięć RAM. Jaką pojemność powinna mieć pamięć RAM, by laptop pracował sprawnie? Sprawdźmy!

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 października 2021

Pamięć RAM — do czego służy?

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) pozwala na przechowywanie danych i szybki dostęp do nich na laptopie. Jest to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej, która dzieli się na pamięć statyczną (SRAM) i dynamiczną (DRAM). Pamięć statyczna jest dużo szybsza od dynamicznej, która wymaga częstego odświeżania, by nie stracić swojej zawartości. Pamięć DRAM jest zastosowana w układach, gdzie wymagana jest duża szybkość, np. pamięć podręczna procesora. Komputery potrzebujące dużej ilości pamięci wyposażone są w pamięć DRAM, jako pamięć operacyjna urządzenia. 

Monitoring wizyjny w zakładzie pracy jako forma przetwarzania danych osobowychMonitoring wizyjny w zakładzie pracy jako forma przetwarzania danych osobowychRafał Stępniewski

Oprócz wykorzystania pamięci RAM jako pamięci operacyjnej komputera, stosowana jest również jako pamięć niektórych komponentów urządzenia, takich jak: karta graficzna, karta dźwiękowa oraz jako pamięć danych sterowników mikroprocesorowych. 

Im większa pojemność pamięci RAM do przechowywania danych i aplikacji w pobliżu procesora  tym sprawniej i płynniej działa laptop. W chwili obecnej najnowszym typem pamięci RAM jest standard DDR4, który świadczy wyższą wydajność niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, dzięki czemu pozwala uzyskać większą pojemność.

Najlepsza pojemność pamięci RAM do pracy

Przed wyborem odpowiedniego laptopa do pracy trzeba się zastanowić do jakich zadań będzie on wykorzystywany, ponieważ inne parametry są wymagane do pracy graficznej, a inne do pracy biurowej. 

Większość laptopów bazuje na procesorach, które posiadają dwukanałowy kontroler pamięci RAM, który pozwala wykorzystać w pełni potencjał podsystemu pamięci operacyjnej, co przekłada się na wyższą wydajność. 

Laptop do pracy w biurze jest skonstruowany tak, by bez przeszkód móc zabrać go ze sobą w delegację czy też do domu, żeby można było wykonać swoją pracę w każdym miejscu. Wykorzystywany jest on głównie do przeglądania internetu, pracy w edytorze tekstu czy w arkuszu kalkulacyjnym. 

Oprócz wytrzymałej baterii i kompaktowej obudowie użytkownicy oczekują od urządzenia szybkości w działaniu. Decydując się na zakup laptopa biznesowego należy wybrać modele wyposażone minimum w 8GB pamięci RAM. Taka pojemność wraz z wbudowanym dyskiem SSD pozwala na szybką pracę systemu.

W niektórych modelach laptopów producenci zapewniają użytkownikom możliwość rozbudowy pamięci RAM przez pozostawienie pustego slotu na kości RAM lub wymienienie kości na nowe o większej pojemności i lepszemu taktowaniu. Ważne jest by zapoznać się ze specyfikacją urządzenia kości o odpowiednich parametrach.

Minimalną pojemnością pamięci RAM zastosowanej w laptopie powinno być 8GB, a 16GB to już najlepsze rozwiązanie. Wielkość pamięci RAM zależy od zastosowania laptopa, w większości przypadków do pracy biurowej w zupełności wystarcza 8GB. Zawsze można zakupić urządzenie, w którym jest możliwość rozszerzenia pamięci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!