Czy wzmacniacze sygnału GSM są legalne?
Słaby sygnał w miejscu zamieszkania to zazwyczaj ogromne problem dla użytkowników. Oznacza brak dostępu do podstawowych usług telekomunikacyjnych, za które przecież słono płacimy. Niestety samodzielna próba polepszania jakości sygnału może skończyć się karą.
- Mikołaj Frączak
- /
- 24 listopada 2021
Choć likwidacja białych plam na mapie dostępu do usług telekomunikacyjnych przebiega w Polsce z dużym natężeniem, nadal są miejsca, gdzie albo nie skorzystamy z telefonu czy dostępu do internetu mobilnego, bądź ten dostęp jest zaburzony.
Słaby sygnał to problem
Każdy, kto wpisze w wyszukiwarce hasło „polepszenie sygnału GSM” znajdzie ofertę tzw., repeaterów. Są to urządzenia wzmacniające sygnał, bardzo popularne wśród użytkowników telefonii komórkowej. Ceny tak ich urządzeń to zazwyczaj kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że należy do nich dokupić także antenę oraz okablowanie. Mało kto jednak wie, że prawo do instalowania i użytkowania tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni.
Zakaz korzystania ze wzmacniaczy
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, stosowanie wzmacniaczy sygnału regulują przepisy prawa. Z przepisów Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane, bez pozwolenia radiowego wynika, że tylko przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM.
Repeater tylko za zgodą operatora
Jeśli indywidualny użytkownik (osoba fizyczna lub firma) chciałby wzmocnić sygnał sieci komórkowej w miejscu korzystania z telefonu, to powinien zwrócić się do operatora swojej sieci o zainstalowanie takiego urządzenia. Prawidłowe działanie wzmacniaczy sygnału zależy bowiem nie tylko od ich parametrów technicznych, ale również od miejsca i sposobu ich zainstalowania, użytej anteny oraz konfiguracji z działającymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej. Operator nie ma jednak obowiązku zainstalowania wzmacniacza i np. ze względów ekonomicznych lub technicznych może odmówić jego instalacji dla pojedynczych użytkowników.
Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu komórkowego?Jan Wróblewski
Dlaczego korzystanie ze wzmacniaczy jest zabronione?
Osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które samodzielnie instalują i używają repeaterów, czynią to bezprawnie. Dlaczego tak ważne jest, aby wzmacniacz sygnału był zainstalowany i skonfigurowany przez operatora? Ponieważ samowolne instalacje tego typu powodują na ogół bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci komórkowych w promieniu nawet kilku kilometrów: znaczące pogorszenie jakości rozmów, a nawet zanik sygnału. — Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której nieautoryzowana instalacja repeatera uniemożliwia szybkie wezwanie pomocy przez osoby przebywające w promieniu generowanych przez urządzenie zakłóceń — czytamy na stronie UKE.
Za używanie repeaterów może nas potkać poważna kara
Urząd Komunikacji Elektronicznej zawiadamia Policję o przypadkach bezprawnie wykorzystywanych wzmacniaczy GSM. Policja kieruje wnioski o ukaranie do Sądu lub nakłada grzywny w postaci mandatu karnego. Z powodu stwarzanego zagrożenia, nieautoryzowane użytkowanie repeaterów jest obłożone sankcjami: karą grzywny w wysokości do 1000 złotych, a w przypadku działania uporczywego karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jakich wzmacniaczy można używać?
O ile repeatery wzmacniające sygnał GSM są zabronione, przynajmniej w postaci samowolnej instalacji i korzystania, to w sieci można spotkać inne urządzenia tego typu. Działające całkiem legalnie. Chodzi oczywiście o wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Czasami w naszych domach czy mieszkaniach nie ma możliwości zainstalowania routera w dogodnej lokalizacji, tak aby wszystkie pomieszczenia mogły mieć odpowiedni poziom sygnału. Z kolei rozciąganie kabla po całym domu mija się z celem korzystania z Wi-Fi.
Nie musimy być jednak skazani na słaby internet w kuchni na pierwszym piętrze, jak mamy router na parterze. Za jego wzmocnienie będzie odpowiadał właśnie repeater, który swobodnie możemy nabyć oraz korzystać z niego dowolnie. Nie zakłóca on sygnału naszym sąsiadom czy domownikom, jest całkowicie legalny i możemy go zakup już za kilkadziesiąt złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?