Czym jest zapora firewall?
Nowoczesne rozwiązania stosowane w informatyce są obecnie stosowane w każdej dziedzinie przemysłu. Pojęcia, takie jak na przykład serwery proxy są powszechnie znane i stosowane. Nic więc dziwnego, że obecnie niemalże wszystkie firmy decydują się na wsparcie swojej pracy odpowiednio dobraną zaporą sieciową. Czym jednak tak naprawdę jest to rozwiązanie?
- Rafał Stępniewski
- /
- 12 grudnia 2022
- Czym jest zapora sieciowa i w jaki sposób działa firewall?
- Zapory sieciowe — jakie są ich rodzaje?
- Zapora firewall — jak wybrać najlepszą?
Czym tak naprawdę jest zapora ogniowa i dlaczego jest niezbędna do ochrony sieci? Zastanówmy się nad tym.
Czym jest zapora sieciowa i w jaki sposób działa firewall?
Zapora sieciowa to rozwiązanie, które ma za zadanie monitorować ruch sieciowy wychodzący oraz przychodzący. Jej zadaniem jest blokowanie lub przepuszczanie danych. Zapora sieciowa działa według odgórnie ustalonych zasad, na których podstawie wybiera, jakie dane należy zatrzymać, a jakie mogą zostać przepuszczone. Obecnie doskonałe firewalle nowej generacji są z powodzeniem stosowane przez wszystkie nowoczesne firmy, które dbają o bezpieczeństwo danych oraz połączeń. Stosowanie zapory sieciowej jest również zalecane w sieciach domowych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zapory sieciowe — jakie są ich rodzaje?
Zapory dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- zapory filtrujące, które zajmują się monitoringiem pakietów sieciowych. Zapory filtrujące działają na poziomie warstw 3 i 4 ISO/OSI oraz według ustalonych reguł. Zapora filtrująca zapewnia ochronę poprzez usuwanie i blokowanie połączeń.
- Zapory pośredniczące, które monitorują połączenie z serwerem na poziomie warstw 3 i 5 ISO/OSI. Zapora pośrednicząca analizuje dane i wysyła je do serwera użytkownika.
Inny podział zakłada, że istnieją firewalle sprzętowe oraz programowe. Zapora programowa wymaga skonfigurowanego środowiska operacyjnego. Z kolei zapora sprzętowa pozwala nie tylko na filtrowanie, ale także tworzenie sieci lokalnej. Tego typu zapora sieciowa firewall może pełnić funkcję serwera DNS, DHCP lub routera. Firewall sprzętowy pozwala na uwierzytelnianie użytkowników. Istnieją także zapory proxy. Przekierowują one dane przez serwer proxy. Tam są one analizowane, a następnie wysyłane do samej sieci lokalnej.
Zapora firewall — jak wybrać najlepszą?
Decydując się na stosowanie konkretnej zapory ogniowej warto przede wszystkim dopasować ją do własnych, indywidualnych potrzeb. Dobrze jest przeanalizować, w jakiej sieci i w jakim miejscu będzie ona stosowana. Nieco inne zabezpieczenia potrzebne są przecież w domu, a nieco inne w wielkiej korporacji. Warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom i wybrać najlepszą dla siebie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?