Czym są exploity i czy mogą być groźne dla naszych danych?

Wielokrotnie przeglądając informacje o cyberzagrożeniach możecie się spotkać z wyrażeniem typu exploit. Czym właściwie jest to pojęcie i jakie ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa lub jego braku?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 grudnia 2021

Czym jest exploit?

Niestety Exploit to nic dobrego dla bezpieczeństwa naszych danych. To program mający na celu wykorzystanie istniejących błędów w oprogramowaniu. A jeśli już ktoś takie błędy chce wykorzystać, to raczej do złych, a nie dobrych działań.

Zgodnie z definicją exploit wykorzystuje występujący w oprogramowaniu błąd programistyczny (np. przepełnienie bufora na stosie lub stercie, czy format string) w celu przejęcia kontroli nad działaniem procesu i wykonania odpowiednio spreparowanego kodu maszynowego (tzw. shellcode), który najczęściej wykonuje wywołanie systemowe uruchamiające powłokę systemową z uprawnieniami programu, w którym wykryto lukę w zabezpieczeniach.

Nieco w bardziej ludzki i czytelny sposób to oprogramowanie opisują eksperci firmy Avast. Według nich exploit to każdy nieetyczny lub nielegalny atak wykorzystujący luki w aplikacji, sieci lub sprzęcie. Zwykle atak przeprowadza się z użyciem oprogramowania lub kodu próbującego przejąć kontrolę nad systemem, lub wykraść dane przechowywane w sieci.Mówiąc prościej, exploity to podgrupa szkodliwych programów. Zawierają one dane lub kod wykonywalny, który może wykorzystać jedną lub wiele luk w oprogramowaniu działającym na komputerze lokalnym, lub zdalnym.

Jak działają exploity?

Wbrew pozorom ich działanie jest bardzo podstępne. Jeśli w Waszej przeglądarce jest luka, która umożliwia uruchomienie (tzn. zainstalowanie i uruchomienie) w systemie „dowolnego kodu” (jakiegoś szkodliwego programu) bez Waszej wiedzy, to cyberprzestępcy właśnie ją wykorzystają za pomocą exploita. Nadadzą mu też większe uprawnienia, aby swobodnie działa na zaatakowanym systemie. Tak przynajmniej schemat działania exploita widzi Kaspersky lab.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Połowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomPołowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomMikołaj Frączak

Jak exploit dostaje się do systemu?

Sposobów infekcji jest co najmniej kilka. Cyberprzestępcy często rozsyłają exploity, wykorzystując socjotechnikę – co może być skuteczne lub nie – wykorzystanie luk w zabezpieczeniach aplikacji ciągle przynosi im pożądane rezultaty. Użytkownicy mogą otrzymać exploity na dwa sposoby – poprzez odwiedzenie strony zawierającej szkodliwy kod lub poprzez otwarcie pliku, który wygląda na oryginalny, a który zawiera ukryty szkodliwy kod. Jak nietrudno się domyśleć, najczęściej jest to wiadomość spamowa lub phishingowa, w której znajduje się exploit – tłumacza eksperci z Kaspersky Lab.

Jak chronić się przed exploitami?

Większość exploitów to wynik błędu producenta oprogramowania, dlatego też to do niego należy obowiązek ich usuwania i to on odpowiada za opracowanie i poprawek. Ochrona przed exploitami polega na szybkim usunięciu podatności przez producenta software’u, zanim luka zostanie wykorzystana przez atakujących. Działania ekspertów odpowiedzialnych za zabezpieczenia firmowych systemów IT koncentrują się na szybkim pozyskiwaniu informacji o istniejących lukach i natychmiastowej implementacji „łatek” – patchy.

Co my możemy zrobić dla własnego bezpieczeństwa? Oczywiście te łatki instalować, jak najszybciej po wypuszczeniu ich przez producenta oprogramowania. Nie warto też otwierać załączników do wiadomości z podejrzanych adresów e-mail ani pobierać plików z nieznanych źródeł. Zdrowy rozsądek, dobre oprogramowanie, czujność w sieci — to powinno pomóc nam uniknąć działania exploitów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!