Roboty w Polsce dowożą już jedzenie i zakupy do klientów
Delivery Couple, to pierwsze w Polsce roboty, dowożące jedzenie i zakupy do klienta. Mają za sobą testy w Lublinie i Warszawie.
- Michał Górecki
- /
- 23 lutego 2022
Delivery Couple czyli Mateusz i Kasia
Delivery Couple, to pierwsze w Polsce roboty, dowożące jedzenie i zakupy do klienta. Mateusz i Kasia (bo tak nazywają się pary robotów), to półautonomiczne urządzenia, mające wspierać rynek gastronomiczny i nie tylko.
Swoją działalność startup rozpoczął w Lublinie, natomiast okazało się, że rynek potrzebował takiego rozwiązania i Warszawa jest kolejnym miastem, współuczestniczącym w rozwoju najnowocześniejszej formy last-mile delivery.
Jakie są możliwości robotów?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Założeniem Delivery Couple jest zapewnienie szybszej dostawy, zminimalizowanie ryzyka podczas dostarczania zamówień, jakim są korki, wypadki, pomyłki oraz po prostu zagwarantowanie dostawców restauracjom czy sklepom. — Misją robotów jest wsparcie pracy ludzkiej, dbając o realizację myśli przewodniej, jaką jest TOGETHER STRONGER. Razem możemy więcej, zarówno jako ludzie, jak i roboty – tłumaczy firma.
Robo kurier z jedzeniem – co w przyszłości?
Wszyscy wiemy, jak problematyczne bywa składanie zamówienia w weekend, wieczorną porą, kiedy czas oczekiwania jest znacznie wydłużony, a często dostawa dodatkowo się opóźnia. To między innymi na takie wyzwania odpowiada robot kurier, który w razie potrzeby po prostu dojedzie do restauracji czy sklepu z garażu.
Obecnie trwają prace nad zwiększeniem autonomiczności robotów, aby Kasia i Mateusz mogli podejmować większość decyzji samodzielnie, a zadaniem operatora byłoby jedynie czuwanie nad dostawą podczas jej przyjmowania i wydawania klientowi.
Jak klienci reagują na roboty?
Roboty doskonale odnalazły swoje miejsce w lubelskiej społeczności, a aktualnie podbijają serca mieszkańców Warszawy. Delivery Couple jest przekonane, że zaaklimatyzują się także w innych miastach, a za jakiś czas poza granicami kraju. W Lublinie na przestrzeni ostatnich miesięcy przetestowano wiele technicznych aspektów, zabezpieczeń, zagrożeń i możliwości, żeby móc ulepszać usługi kurierskie na nowych rynkach.
Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?Michał Górecki
Delivery Couple, to pierwsze tego typu roboty w Polsce, ale z tak ludzką twarzą pierwsze na świecie. Tymczasem swoje roboty na stacjach paliw wprowadził Shell. BellaBot i KittyBot to dwa roboty, który już działają na stacji paliw Shell we Wrześni. Do czego są wykorzystywane?
BellaBot i KittyBot na stacji Shell
Od 22 grudnia br. na stacji paliw Shell we Wrześni dostępne są dwa innowacyjne roboty jeżdżące. BellaBot dostarcza zamówione produkty z oferty gastronomicznej bezpośrednio do stolika. Z kolei KittyBot informuje o aktualnie trwających akcjach promocyjnych.
Oba roboty są wyposażone w czujniki 3D oraz nowe modułowe podwozia i poruszają się z 0,5-sekundową, natychmiastową reakcją na ewentualne przeszkody. Są to pierwsze tego typu urządzenia, które zostały zastosowane na stacji paliw w Europie.
BellaBot, czyli cyfrowy kelner
BellaBot zapewnia sprawną obsługę klientów poprzez dowożenie zamówionych posiłków. Robot powiadamia głosowo o swoim przyjeździe, wraz z informacją o numerze stolika, a za pomocą migających światełek na tacy zachęca gości do podniesienia dania. Może dowieźć jednocześnie zamówienie dla czterech klientów, zatrzymać się pod dowolnym kątem i oddalić, gdy tylko napotka przeszkody. Wyposażony jest w multimodalne funkcje interakcji głosowych Al, świetlnych czy dotykowych.
KittyBot – cyfrowy sprzedawca
Obszarem pracy robota KittyBot jest głównie część sklepowa na stacji paliw Shell we Wrześni. Urządzenie wita klientów i informuje ich o obecnie trwających akcjach promocyjnych oraz zachęca do skorzystania z części gastronomicznej, może do niej także pokierować.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?