Roboty w Polsce dowożą już jedzenie i zakupy do klientów

Delivery Couple, to pierwsze w Polsce roboty, dowożące jedzenie i zakupy do klienta. Mają za sobą testy w Lublinie i Warszawie.

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 lutego 2022

Delivery Couple czyli Mateusz i Kasia

Delivery Couple, to pierwsze w Polsce roboty, dowożące jedzenie i zakupy do klienta. Mateusz i Kasia (bo tak nazywają się pary robotów), to półautonomiczne urządzenia, mające wspierać rynek gastronomiczny i nie tylko.

Swoją działalność startup rozpoczął w Lublinie, natomiast okazało się, że rynek potrzebował takiego rozwiązania i Warszawa jest kolejnym miastem, współuczestniczącym w rozwoju najnowocześniejszej formy last-mile delivery.

Jakie są możliwości robotów?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Założeniem Delivery Couple jest zapewnienie szybszej dostawy, zminimalizowanie ryzyka podczas dostarczania zamówień, jakim są korki, wypadki, pomyłki oraz po prostu zagwarantowanie dostawców restauracjom czy sklepom. — Misją robotów jest wsparcie pracy ludzkiej, dbając o realizację myśli przewodniej, jaką jest TOGETHER STRONGER. Razem możemy więcej, zarówno jako ludzie, jak i roboty – tłumaczy firma.

Robo kurier z jedzeniem – co w przyszłości?

Wszyscy wiemy, jak problematyczne bywa składanie zamówienia w weekend, wieczorną porą, kiedy czas oczekiwania jest znacznie wydłużony, a często dostawa dodatkowo się opóźnia. To między innymi na takie wyzwania odpowiada robot kurier, który w razie potrzeby po prostu dojedzie do restauracji czy sklepu z garażu.

Obecnie trwają prace nad zwiększeniem autonomiczności robotów, aby Kasia i Mateusz mogli podejmować większość decyzji samodzielnie, a zadaniem operatora byłoby jedynie czuwanie nad dostawą podczas jej przyjmowania i wydawania klientowi.

Jak klienci reagują na roboty?

Roboty doskonale odnalazły swoje miejsce w lubelskiej społeczności, a aktualnie podbijają serca mieszkańców Warszawy. Delivery Couple jest przekonane, że zaaklimatyzują się także w innych miastach, a za jakiś czas poza granicami kraju. W Lublinie na przestrzeni ostatnich miesięcy przetestowano wiele technicznych aspektów, zabezpieczeń, zagrożeń i możliwości, żeby móc ulepszać usługi kurierskie na nowych rynkach.

Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?Michał Górecki

Delivery Couple, to pierwsze tego typu roboty w Polsce, ale z tak ludzką twarzą pierwsze na świecie. Tymczasem swoje roboty na stacjach paliw wprowadził Shell. BellaBot i KittyBot to dwa roboty, który już działają na stacji paliw Shell we Wrześni. Do czego są wykorzystywane?

BellaBot i KittyBot na stacji Shell

Od 22 grudnia br. na stacji paliw Shell we Wrześni dostępne są dwa innowacyjne roboty jeżdżące. BellaBot dostarcza zamówione produkty z oferty gastronomicznej bezpośrednio do stolika. Z kolei KittyBot informuje o aktualnie trwających akcjach promocyjnych.

Oba roboty są wyposażone w czujniki 3D oraz nowe modułowe podwozia i poruszają się z 0,5-sekundową, natychmiastową reakcją na ewentualne przeszkody. Są to pierwsze tego typu urządzenia, które zostały zastosowane na stacji paliw w Europie.

BellaBot, czyli cyfrowy kelner

BellaBot zapewnia sprawną obsługę klientów poprzez dowożenie zamówionych posiłków. Robot powiadamia głosowo o swoim przyjeździe, wraz z informacją o numerze stolika, a za pomocą migających światełek na tacy zachęca gości do podniesienia dania. Może dowieźć jednocześnie zamówienie dla czterech klientów, zatrzymać się pod dowolnym kątem i oddalić, gdy tylko napotka przeszkody. Wyposażony jest w multimodalne funkcje interakcji głosowych Al, świetlnych czy dotykowych.

KittyBot – cyfrowy sprzedawca

Obszarem pracy robota KittyBot jest głównie część sklepowa na stacji paliw Shell we Wrześni. Urządzenie wita klientów i informuje ich o obecnie trwających akcjach promocyjnych oraz zachęca do skorzystania z części gastronomicznej, może do niej także pokierować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!