Do czego służy teleskop Webba?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony na orbitę przy pomocy rakiety Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego 25 grudnia, rozpoczynając misję odkrywania tajemnic Wszechświata. Czym będzie się zajmował?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 lutego 2022

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) to budowany w latach 2007–2021 teleskop kosmiczny do obserwacji kosmosu w podczerwieni. Ma być dopełnieniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Projekt jest nadzorowany i w znacznej części finansowany przez NASA we współpracy z ESA oraz CSA. Został nazwany na cześć Jamesa Webba, drugiego administratora NASA.

Czym jest teleskop Webba?

Teleskop Jamesa Webba, to owoc międzynarodowego partnerstwa między NASA, ESA i Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA). Jego celem jest punkt libracyjny / punktu Lagrange’a (L2), gdzie będzie badał Wszechświat w podczerwieni. Punkt libracyjny to miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu.

Jak jest zbudowany teleskop?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

System optyczny teleskopu składa się z 4 zwierciadeł, elementów konstrukcyjnych i podsystemów wspomagających. Główne zwierciadło jest zbudowane z 18 sześciokątnych elementów ułożonych w formie plastra miodu. Zwierciadła są wykonane z berylu i pokryte złotem oraz krzemionką.

NASA o teleskopie Webba:

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba reprezentuje ambicję, która towarzyszy NASA i naszym partnerom, aby popychać nas naprzód” — mówił administrator NASA Bill Nelson. „Obietnica związana z teleskopem Webba nie polega na tym, co wiemy, że odkryjemy; jest tym, czego jeszcze nie rozumiemy lub nie możemy sobie wyobrazić o naszym Wszechświecie. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, czego dokona!”

Czym jest trojan bankowy i czy może być groźny?Czym jest trojan bankowy i czy może być groźny?Mikołaj Frączak

Podróż teleskopu Webba w kosmos

Teleskop Webba został starannie złożony wewnątrz specjalnie zaadaptowanej owiewki rakiety Ariane 5 na czas startu, która odpadła około trzy minuty po starcie. Rakieta Ariane 5 następnie rozpoczęła specjalny manewr, aby chronić teleskop Jamesa Webba przed promieniowaniem słonecznym. Po 27 minutach teleskop został uwolniony, a górny człon odrzucony. Sieć stacji naziemnych ESA ESTRACK odegrała kluczową rolę w śledzeniu rakiety Ariane 5 i teleskopu Webba po starcie do momentu rozdzielenia.

Następny etap działania teleskopu

W kosmosie w drodze do L2, teleskop Webba przechodzi złożoną sekwencję rozkładania luster. W kolejnych miesiącach instrumenty zostaną włączone, a ich możliwości przetestowane. Po spędzeniu pół roku w kosmosie teleskop Webba rozpocznie rutynowe obserwacje naukowe. Aktualnie teleskop znajduje się na orbicie docelowej.

Daleka obserwacja

Webb zajrzy głębiej w nasze początki: od pierwszych galaktyk we Wszechświecie, przez narodziny gwiazd i planet, po egzoplanety wykazujące potencjał zaistnienia tam życia i nasz własny Układ Słoneczny. Przez cały czas trwania misji teleskopu Webba 15 astronomów ESA będzie pracować nad jego działaniami i operacjami.

Teleskop Webba to największy i najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!