Dobre edytory tekstu - którym rozwiązaniom warto dać szansę?
Praca z tekstem to wciąż fundament, który w dużej mierze definiuje użyteczność zarówno komputera, jak i laptopa. Jaki edytor tekstu powinien sprawdzić się w codziennej pracy najlepiej? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 października 2021
Jak działa edytor tekstu?
W dużym uproszczeniu jest to narzędzie, które pozwala wprowadzać tekst, jaki później będziemy chcieli zapisać oraz wysłać mailem lub na przykład wydrukować. Większość edytorów ma swój własny format zapisu plików, jednak standardem, który od wielu lat rozwija Microsoft, a który jest także powszechny w aplikacjach innych firm, jest oczywiście format.docx.
Aby taki tekst można było później uruchomić na innym komputerze, jego użytkownik musi mieć oprogramowanie, które będzie kompatybilne z tym programem. Czasy, kiedy wymagało to konieczności ściągania oprogramowania na dysk komputera, już dawno minęły. Obecnie większość aplikacji do obsługi e-maila pozwala już na odtworzenie podglądu takiego załącznika.
Tak działa na przykład Gmail, gdzie jeśli załącznikiem jest na przykład plik w formacie.docx lub.pdf, to po kliknięciu na niego, bez trudu można zapoznać się z zawartością, nawet jeśli na komputerze, laptopie, lub smartfonie nie mamy pakietu Office ani dedykowanych narzędzi wchodzących w skład ekosystemu od Adobe.
Edytor tekstu już dawno temu przestał pozwalać tylko na wprowadzanie tekstu. Można też umieszczać w nim grafiki, wykresy, a także sprawdzać poprawność słów, jakich użyliśmy, by na przykład uniknąć błędów językowych, złego rozmieszczenia przecinków czy zwrotów, jakie nie są poprawne z gramatycznego punktu widzenia.
Polecane edytory tekstu, które warto wziąć pod uwagę
Bez wątpienia listę powinien otwierać Microsoft Word. To narzędzie dojrzałe, które jest stale rozwijane od ponad dekady. Większość osób, która pracuje z edytorami tekstu, zaczynała swoją przygodę właśnie z pakietem od Microsoftu. Na rynku pracy nie brakuje „starych wyg”, które pamiętają jeszcze wbudowanego w pakiet Pana Spinacza, który w prosty sposób tłumaczył ważne elementy działania pakietu.
Treść zgody i obowiązki informacyjne według RODORafał Stępniewski
Dziś Office to nie tylko oprogramowanie, jakie można zainstalować na komputer z Windows na pokładzie. Sprawdzi się też na urządzeniach firmowanych przez Apple. Co warto podkreślić, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z tego edytora także na smartfonach, zarówno tych, które pracują pod kontrolą Androida, jak i Apple iOS.
Kolejne rozwiązanie warte uwagi użytkowników, to firmowana przez Apple aplikacja Pages. To narzędzie dla profesjonalistów, które mimo tego, że wydaje się być nieco bardziej rozbudowanym Notatnikiem, oddaje do dyspozycji użytkowników wiele świetnych funkcji, które zdecydowanie warto docenić.
Dobrym pomysłem jest też zainteresowanie się pakietem webowym od Google, czyli Dokumentami Google. To świetne, stale rozwijane narzędzie, które w niemal niczym nie ustępuje produktom od konkurencji. Co więcej, Google Docs wyznacza już własne standardy i brnie w kierunku specjalizacji w pracy webowej, gdzie dokumentami dzielą się osoby w ramach firmy lub organizacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?