Dobre krzesło do pracy przy komputerze: jakie cechy powinno spełniać?

Wiele osób nie przykłada dużej uwagi na to, jakie krzesło do komputera wybierają. Kluczową rolę często odgrywa cena. To częsty błąd, który może skutkować tym, że kondycja naszego ciała ulegnie znacznemu pogorszeniu. Jak temu zapobiegać?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 października 2021

Na co wpływa optymalnie dobrane krzesło do komputera?

O wiele łatwiej byłoby wskazać obszary, na jakie ono nie wpływa. Siedząc przy komputerze, znacznie obciążamy nasz kręgosłup, zwłaszcza zaś krążki stawowe, które nieraz muszą znosić obciążenia przekraczające normę o ponad 300%.

Jak pokazują historie wielu osób, wywołane w ten sposób urazy mogą być niezwykle trudne w leczeniu. Jeśli będziemy mieć szczęście, skończy się na rehabilitacji i bólach w krzyżu, które po jakimś czasie uda nam się zażegnać.

O wiele gorzej, jeśli przeciążymy kręgosłup środkowy lub szyjny. Warto tu zwrócić uwagę zwłaszcza na kręgi C3 i C4 ulokowane w odcinku szyjnym. Ich osłabienie może mieć bardzo złe skutki dla naszego zdrowia.

Zawroty w głowie podczas wstawania, zmiana postawy naszego ciała, czy wreszcie strzelanie w karku, to informacje, jakie wysyła nam nasz kręgosłup. A przekaz z jego strony jest bardzo prosty: coś tutaj nie gra.

Zamiast reagować dopiero po fakcie, narażając się tym samym na długą, kosztowną, a nierzadko i skomplikowaną terapię, lepiej zmniejszyć szanse urazu i rozpocząć od zakupu odpowiednio wyprofilowanego fotelu do pracy przy komputerze.

Jakie elementy fotela biurowego są kluczowe?

Zawsze warto położyć duży nacisk na podparcie odcinka lędźwiowego. Powinno być ono odpowiednio zaakcentowane. Lekkie wyprofilowanie powinno też pokazywać się na środkowym etapie fotela, tam, gdzie opieramy nasz grzbiet.

Bardzo ważnym, a często niedocenianym elementem jest zagłówek. Osoby, które uważały, że jest on zbędny, które niechcący odchyliły się od fotela za mocno, bardzo szybko zmieniają zdanie o jego zasadności.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie bagatelizujemy też roli podłokietników. Pomagają one ustabilizować pracę dłoni, a przez to zmniejszają obciążenie w mięśniach ulokowanych między szyją, a ramionami. To z kolei może zaważyć na tym, czy nabawimy się przewlekłych stanów napięciowo-mięśniowych, czy nie.

Regulacja wysokości ma znaczenie

Nie bagatelizujmy też znaczenia regulacji wysokości siedziska. Jeśli nie można jej zmieniać, to często przybieramy złą pozycję ciała, która z czasem tylko się utrwala, a tym samym predysponuje nas do przeciążeń i urazów w obrębie mięśni, kręgosłupa i stawów. Można nawet nabawić się przewlekłych stanów zapalnych.

Nogi powinny być idealnie oparte na podłodze, na płasko. Jeśli chcemy tego uniknąć, bo mamy na przykład dużą wrażliwość na chłód od podłogi, to zawsze można skorzystać ze specjalnych, dobrze wyprofilowanych, podnóżków.

Uchronią nas one od zimna, a jednocześnie pomogą naszemu ciału zachować prawidłową postawę ciała. To z kolei może zwiększyć nasze szanse w walce o prawidłową postawę ciała. Pamiętajmy też o tym, że nie jesteśmy uwiązani do komputera. 5 minut przerwy co godzinę, w takcie których choćby pochodzimy po pokoju, może dać zbawienne rezultaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!