Znowu musisz dopłacić za paczkę! CyberRescue ostrzega

Internetowi przestępcy ponownie atakują, wykorzystując wizerunek firmy kurierskiej InPost. Aktualna sytuacja w cyberprzestrzeni, powoduje, że jesteśmy mniej uważni i łatwiej możemy zostać oszukani.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 marca 2022

Kolejna kampania SMSowa

Ruszyła kampania SMSowa z informacją, że Twoja paczka została zatrzymana z tytułu niedopłaty. Aby móc ją odebrać, należy uregulować płatność w wysokości kilku złotych. Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony płatności, gdzie musimy wybrać swój bank, a następnie podać dane osobowe oraz dane logowania do bankowości internetowej. Uzupełniając informacje, podajesz je w ręce oszustów, którzy mogą wypłacić z Twojego konta bankowego wszystkie pieniądze.

Oszuści mogą zaatakować też Ciebie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przestępcy sprytnie wykorzystują fakt, że osoba, oczekująca na przesyłkę, chce ją jak najszybciej odebrać. Dlatego kwota do zapłaty jest niewielka, aby odbiorca wiadomości zapłacił, podając swoje dane logowania do bankowości.

Jak nie dać się oszukać?

Jeżeli otrzymaliśmy taką wiadomość SMS, prawdopodobnie nasze dane osobowe wyciekły do sieci. Niestety należy mieć świadomość tego, że podając informacje o sobie w Internecie, na przykład przy rejestracji do jakiegoś serwisu, wzrasta prawdopodobieństwo, że dane osobowe wyciekną do sieci.

Najważniejsze jest to, żeby nie klikać w takie linki. Jeżeli już otrzymamy podejrzaną wiadomość, najlepiej usunąć ją i zablokować numer, z którego przyszła.

– Natomiast jeśli podaliśmy swoje dane logowania do bankowości, jak najszybciej zadzwońmy do swojego banku, poinformujmy ich o zaistniałej sytuacji, a następnie zmieńmy hasło do logowania – mówi Klaudia Brzezińska z CyberRescue.

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Michał Górecki

Przestępcy podszywają się pod serwis Pomagam

W sieci pojawiają się też fałszywe strony, podszywające się pod serwis pomagam. Nie ma tam żadnych zbiórek na pomoc Ukraińcom, a wszystkie pieniądze otrzymują cyberprzestępcy.

CSIRT KNF ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzenia pieniędzy w ramach pomocy Ukrainie. — Uwaga! Oszuści przygotowali fałszywe strony podszywające się pod serwis @pomagam ze zbiórkami w ramach akcji #SolidarniZUkrainą.Nie dajcie się oszukać i zawsze dokładnie sprawdzajcie serwisy ze zbiórkami! – czytamy w komunikacie.

Centrum podaje także nazwy fałszywych domen, jakie możecie spotkać w sieci. W żadnym wypadku nie wolno podawać na nich żadnych danych ani wpłacać jakichkolwiek pieniędzy. To oszustwo. Fałszywe strony to m.in. pomagam-pl[.]site czy pomagam-pl[.]online.

Chcesz pomóc Ukraińcom? Uważaj na fałszywe zbiórki w internecie

O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu. Coraz więcej organizacji i instytucji zaczyna organizować pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W sieci pojawiają się jednak też próby oszustwa. — Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych – informował na Twitterze CSIRT KNF.

Podobne informacje opublikowała m.in. Threat Labs: Obserwujemy masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron "zbiórek" na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!