Duży wyciek danych Polaków. Jak sprawdzić, czy wyciekły Twoje dane?

Ministerstwo Cyfryzacji szybko zareagowało na wyciek danych obywateli Polski w sieci. — Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy dane znalazły się w tym wycieku – informuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 2 czerwca 2023

Kiedy doszło do wycieku danych? 

W noc z poniedziałku 29 maja na wtorek 30 maja br. doszło do incydentu związanego z naruszeniem danych. W Internecie pojawiła się obszerna kolekcja identyfikatorów użytkowników oraz ich haseł, dotyczących obywateli Polski.

Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski

- Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z https://bezpiecznedane.gov.pl – napisał na Twitterze minister Cieszyński. Z tej prostej wyszukiwarki można skorzystać po zalogowaniu na stronę przez Profil Zaufany. Następnie możemy podać nasz adres e-mail w celu weryfikacji.

Kto poinformował o tym incydencie związanym z bezpieczeństwem? 

Portal Zaufana Trzecia Strona doniósł o znaczącym przecieku danych, zgodnie z którym kilka milionów loginów i haseł z Polski trafiło do sieci. Portal zaznaczył, że trudno jest określić dokładną liczbę osób dotkniętych tym incydentem, ale prawdopodobnie nie należy ich liczyć w milionach, ponieważ wiele haseł mogło zostać pozyskanych przez wirusa z jednego komputera.

Według ZTS informacje wykradło złośliwe oprogramowanie, które znajduje zapisane w przeglądarce loginy i hasła, by przekazać je twórcom wirusa. Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą ujawnione dane, ale pojawia się rok 2023, więc można podejrzewać, że niestety mamy do czynienia również ze świeżymi znaleziskami – informuje Zaufana Trzecia Strona. 

Dane osoboweDane osoboweRafał Stępniewski

Jak przekazał portal informacyjny, pojawił się plik o nazwie "pl.txt", który zawiera ponad 6 milionów wierszy z danymi dotyczącymi polskich użytkowników sieci. Plik ten został opublikowany na polskojęzycznym forum dostępnym w sieci Tor. Zawarte w nim informacje obejmują loginy, hasła i adresy internetowe. Według doniesień portalu Zaufana Trzecia Strona, publikację tę dokonało konto założone około dwóch miesięcy wcześniej, które wcześniej nie publikowało żadnych informacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wiadomość z mBanku z prośbą o potwierdzenie numeru? To kolejne oszustwoWiadomość z mBanku z prośbą o potwierdzenie numeru? To kolejne oszustwoMikołaj Frączak

Jakie witryny pojawiają się w bazie najczęściej? 

Portal Zaufana Trzecia Strona napisał, że najczęściej w bazie danych pojawiały się dane z witryn: facebook.com, allegro.pl,.gov.pl, poczta.onet.pl, poczta.wp.pl, online.mbank.pl,.ingbank.pl, x-kom.pl czy morele.net.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!