Dzwoni ten numer? Uważaj i pod żadnym pozorem nie odbieraj

Miliony Polaków atakują telefonicznie nie tylko firmy sprzedające fotowoltaikę czy też „kuzyni z Nigerii lub Salwadoru”. Od niedawna bardzo poważny spam telefoniczny był udziałem jednej z firm oddłużeniowych. Ten swoisty atak z wykorzystaniem bazy danych klientów nie jest groźny pod kątem podwyższonych opłat telefonicznych, ale też warto na niego uważać.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 listopada 2021

Spam telefoniczny? Windykacja zamiast fotowoltaiki

Uporczywe telefony dzwoniące cały dzień o różnych porach i wyświetlające się różne numery. W końcu odbieracie, aby sprawdzić, czy aby to nic ważnego ze szkoły, urzędu skarbowego czy kogoś z rodziny, kto zmienił numer, ale zapomniał o tym poinformować. Efekt? W odpowiedzi słyszycie głos automatu, który informuje Was o zadłużeniu i możliwościach załagodzenia tej sytuacji.

Oczywiście pół biedy jeśli nie macie ani złotówki długi w żądnym baku czy firmie pożyczkowej. Wtedy szybkie rozłączenie i blokada numeru w jakiś minimalny sposób zrekompensują nam nerwy i konieczność męczenia się przez cały dzień ze spamem. Jednak miliony Polaków posiada długi, a taki telefon może być uznany za tożsamy za ten z biura windykacji banku, firmy windykacyjnej czy o zgrozo od komornika.

Spam telefoniczny? Sprawdź numer w internecie

Numery, z jakich firma oddłużeniowa dzwoni w ostatnich dniach to 881 050 478, 799 626 320, 799 676 040. Jak rozpoznać czy to spam? Często warto wpisać ten numer do przeglądarki, a odpowiednie strony poinformują z kim mamy do czynienia. W przypadku wskazanych numerów, poza tym, ze jest to zupełny spam, ponieważ firma nie dzwoni do osób zainteresowanych ofertą, a dodatkowo konsumenci nie do końca wiedzą, skąd ich numery znalazły się w bazie, to pojawia się jeszcze jeden problem.

Wiele osób ma długi i szuka pomysłu, jak z nich wyjść. Czasem znajduje dobre i skuteczne rozwiązanie, innym razem chwyta się „przysłowiowej brzytwy”. Za to ostatnie można uznać korzystanie z usług niesprawdzonych firm oddłużeniowych.Kilka miesięcy temu UOKiK bardzo mocno ostrzegał przed korzystaniem z jakichkolwiek firm oferujących tego typu usługi, jeśli nie mamy do nich zaufania. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierały sygnały dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z działalnością takich podmiotów. Urząd zaczął weryfikować je pod kątem możliwości naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu komórkowego?Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu komórkowego?Jan Wróblewski

Firma oddłużeniowa? UOKiK radzi na co uważać

Zanim skorzystacie z oferty firmy oddłużeniowej, warto sprawdzić, jaką pomoc taki przedsiębiorca oferuje. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy i upewnić, ile i za co płacisz. Zdaniem UOKiK wiele osób próbując wydostać się z pętli zadłużenia, może wpaść w jeszcze gorsze tarapaty finansowe. Dlatego Urząd radził, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umów z firmami oddłużeniowymi.

Jeśli już zdecydowaliście się wysłuchać oferty firmy i zgodzić się na bezpośredni kontakt, warto dowiedzieć się, na co uważać. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z firmą oferującą usługi oddłużeniowe?Przede wszystkim należy być ostrożnym przy zapoznawaniu się z ofertami pomocy w redukcji czy restrukturyzacji zadłużenia, ułatwieniach jego spłaty, możliwości wyzbycia się długu dzięki upadłości konsumenckiej, przeprowadzenia mediacji z pożyczkodawcami czy usuwania danych z biur informacji gospodarczej.Ponadto należy zwrócić uwagę, czy przedsiębiorca wymaga zapłaty już przed podpisaniem umowy i oceną twojej sytuacji finansowej oraz zadłużenia. Jeśli tak, warto sprawdzić, czy w przypadku odmowy przyjęcia zlecenia firma zwróci pieniądze.

Kolejna ważna kwestia to rodzaj prowizji — czy jest to opłata jednorazowa i w jakiej wysokości, czy też opłaty abonamentowe (np. miesięczne), a może przedsiębiorca dodatkowo przewiduje też wynagrodzenie „od sukcesu” (success fee).

Warto wiedzieć jak działa firma i czytać umowy

Należy też sprawdzić, jakie usługi są rzeczywiście świadczone w ramach pobieranych opłat: czy są zdefiniowane ogólnie, czy precyzyjnie, czy określono np. ilość godzin przeznaczoną na ich świadczenie, ilość sporządzonych pism, wyszczególniono inne czynności. Jeśli płacimy za usługę, powinno się mieć możliwość sprawdzania postępów w jej realizacji.

Samo podpisanie kontraktu z firmą oddłużeniową nie wstrzymuje realizacji umowy kredytowej. Warto dowiedzieć się, czy i w jaki sposób przedsiębiorca gwarantuje realizację bieżących zobowiązań wynikających z powstałych długów, czy też w inny sposób zamierza pomóc w spłacie zadłużenia.Na koniec kwestia najważniejsza i najprostsza zarazem.

Dokładnie przeczytajcie umowę (nawet jeśli jest długa) i inne dokumenty oraz materiały dotyczące sposobu działania firmy oddłużeniowej. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na warunki i terminy wypowiedzenia kontraktu przez obie strony oraz sposoby rozliczenia wpłat w takiej sytuacji. Należy też wiedzieć, jakie grożą konsekwencje, gdy rozwiążemy umowę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!