Elektroniczna kontrola dostępu – dlaczego warto objąć systemem nie tylko najważniejsze miejsca w firmie? Wyjaśniamy!

Czasy, w których za kontrolę dostępu odpowiadali portierzy i pracownicy ochrony, odchodzą do lamusa. Dziś standardem jest wykorzystywanie w tym celu nowoczesnej technologii. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jakie korzyści przynosi elektroniczna kontrola dostępu i gdzie warto ją zastosować!

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 25 października 2023

Na czym polega elektroniczna kontrola dostępu?

Większość z nas doskonale zna elektroniczne systemy kontroli dostępu i korzysta z nich na co dzień. To dzięki nim zamiast pęku kluczy i osób odpowiedzialnych za rejestrowanie wejść i wyjść do określonych budynków, pomieszczeń czy stref, potrzebujemy jedynie plastikowej karty.

Aby uzyskać dostęp, wystarczy przyłożyć ją do czytnika kontroli dostępu zamontowanego na przykład w pobliżu drzwi. Oczywiście za tym prostym z perspektywy użytkownika mechanizmem stoi jednak zdecydowanie bardziej rozbudowany i skomplikowany system, którego sercem są zaawansowane systemy informatyczne.

Kontrola dostępu nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale oferuje również dodatkowe możliwości, takie jak monitorowanie ruchu na terenie zakładu, generowanie rozbudowanych raportów czy integracje z innymi wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami.

Nowoczesna kontrola dostępu: czym się wyróżnia?

Rzecz jasna dostępne na rynku rozwiązania są bardzo zróżnicowane. Warto postawić na te, które gwarantują największą elastyczność i możliwość skalowania. Na takiej zasadzie działają systemy kontroli dostępu oferowane przez Unicard.pl.

Na szczególną uwagę zasługują systemy działające w chmurze. Mają istotne zalety, które docenią również małe i średnie przedsiębiorstwa, chcące zaoszczędzić na wdrożeniu. Przede wszystkim:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • nie wymagają inwestycji w serwer, sprzęt czy oprogramowanie,
  • za bezpieczeństwo i aktualizacje rozwiązań odpowiada dostawca,
  • czytniki kontroli dostępu mogą współpracować zarówno z kartami, jak i odpowiednio skonfigurowanymi smartfonami,
  • uprawnione osoby mają zdalny dostęp do systemu z dowolnego miejsca i przez 24 godziny na dobę,
  • możliwe jest generowanie zaawansowanych raportów,
  • masz szerokie możliwości szczegółowego przydzielania pracownikom dostępu do poszczególnych stref.

Gdzie zastosować elektroniczną kontrolę dostępu?

W dzisiejszych czasach szczególnie ważną rolę odgrywa oczywiście kontrola dostępu do danych kluczowych z punktu widzenia podmiotu. W związku z tym przede wszystkim zabezpieczamy miejsca, w których przechowywana jest dokumentacja czy najważniejsze urządzenia.

Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do nich. Czytniki kontroli dostępu to urządzenia, które są niezwykle proste w użyciu, dzięki czemu zostaną docenione zarówno przez pracowników, jak i gości firmy. Przede wszystkim pozwalają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko kradzieży czy aktów wandalizmu. Mogą więc usprawnić ruch osób na terenie całego zakładu – zarówno w biurach, jak i halach produkcyjnych czy magazynowych.

Obejmując firmę elektroniczną kontrolą dostępu, zyskujesz dostęp do bardzo szczegółowych danych na temat ruchu osób. Systemy można przy tym integrować z innymi narzędziami, np. rejestracją czasu pracy, rezerwacją sal konferencyjnych czy rozwiązaniami do efektywnego zarządzania budynkiem (m.in. sterowania windami, klimatyzacją czy oświetleniem).

Kontrola dostępu dla każdej firmy

Elektroniczna kontrola dostępu wciąż kojarzy się z nowoczesnymi przedsiębiorstwami, które inwestują spore środki w bezpieczeństwo i optymalizację. Dzisiejsza oferta dostawców systemów kontroli dostępu gwarantuje jednak sporą elastyczność.

Rozwiązania chmurowe sprawiają, że o wdrożeniu mogą pomyśleć również mniejsze podmioty, które nie chcą przeznaczać na ten cel dużych środków. Jednocześnie systemy mogą być w łatwy sposób skalowane: wraz z rozwojem przedsiębiorstwa można rozbudowywać je o kolejne moduły, punkty dostępu czy urządzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!