W szkołach powstaną mobilne pracownie komputerowe

W  ramach konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" w szkołach powstaną 832 mobilne pracownie komputerowe. Najwięcej powstanie ich na Śląsku. 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 26 października 2023

3075 zgłoszeń

W konkursie, organizowanym przez resort cyfryzacji  wzięło udział 3075  drużyn, które składały się z uczniów szkół podstawowych.

- Nagrodą są w pełni wyposażone mobilne pracownie komputerowe. Uczniowie nadesłali aż 3075 zgłoszeń i bardzo trudno było wybrać najlepsze. Dlatego zwiększyliśmy pulę nagród i zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800. Nasze działania w zakresie budowania kompetencji cyfrowych młodego pokolenia są kompleksowe – powiedział  Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. 

- Konkursy, takie jak ten przygotowany przez NASK, są wspaniałym narzędziem edukacyjnym — ocenił Cieszyński. — Atrakcyjne nagrody są tylko dodatkiem, bo prawdziwą wartość stanowi wiedza i nabycie nowych kompetencji, które umożliwią dzieciom i młodzieży sprawne – a przede wszystkim bezpieczne – poruszanie się w cyfrowym świecie – dodał.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Powtarzałem to już wiele razy, ale badania jasno pokazują, że 65 proc. obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. To mocny sygnał, że kompetencje cyfrowe i technologiczne, które uczniowie nabędą teraz, a następnie rozwiną je na kolejnych etapach edukacji, nie tylko pomogą im odnaleźć się w społeczeństwie, lecz będą w niedalekiej przyszłości także mocnym atutem na rynku pracy. Nowoczesny sprzęt, który trafi do szkół, pomoże wyrównywać przyszłe szanse na rynku pracy, wesprze uczniów uzdolnionych, pomoże rozwijać talenty — wskazał minister cyfryzacji.

Wspólny motyw – zrealizowanie kursu e-lerningowego

Konkurs, w którym mogły wziąć udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy na podstawie zdobytą wiedzę.

Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Zarejestruj swoją firmę w programie „Laptop dla nauczyciela”Zarejestruj swoją firmę w programie „Laptop dla nauczyciela”Joanna Gościńska

Jury wybrało 832 najlepsze prace: w kategorii klasy I-III szkoły podstawowej – 337 prace; w kategorii klasy IV-VI szkoły podstawowej – 166 prac; w kategorii klasy VII–VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – 329 prace.

Najwięcej nagród trafiło na Śląsk

Najwięcej nagród trafi do szkół z województw: śląskiego (100), mazowieckiego (87), wielkopolskiego (78), małopolskiego (80) i dolnośląskiego (75).

Konkurs "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!