Eurowybory. Nowa funkcja w mObywatel

Planujesz wyjazd w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale chcesz oddać swój głos? Ministerstwo Cyfryzacji ma dla ciebie rozwiązanie. Dzięki nowej aplikacji mObywatel 2.0, w prosty sposób złożysz wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Dowiedz się, jak to zrobić i zagłosuj, gdziekolwiek będziesz!

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 24 maja 2024

Aplikacja mObywatel 2.0 — Twoje mobilne narzędzie wyborcze

Aplikacja mObywatel 2.0 została zaprojektowana z myślą o ułatwieniu procesu głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dzięki tej aplikacji, każdy obywatel może sprawdzić dane w rejestrze wyborców, prawo wyborcze oraz adres lokalu wyborczego, w którym może oddać swój głos. Wszystkie te funkcje dostępne są za pomocą telefonu, co czyni proces niezwykle wygodnym i dostępnym z dowolnego miejsca.

Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu?Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu?Joanna Gościńska

Jednym z najważniejszych udogodnień, jakie oferuje mObywatel 2.0, jest możliwość jednorazowej zmiany miejsca głosowania. Jeśli data wyborów koliduje z ważnym wydarzeniem, takim jak uroczystość rodzinna czy zaplanowany wyjazd, aplikacja przekieruje użytkownika do odpowiedniego wniosku. Co więcej, wniosek ten można również złożyć online za pomocą przeglądarki na dowolnym urządzeniu: telefonie, komputerze lub tablecie. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do skorzystania z tej możliwości, podkreślając jej wygodę i dostępność.

Kto może głosować i jak potwierdzić tożsamość?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować obywatele i obywatelki krajów Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Każdy może oddać swój głos tylko raz. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o tych zasadach i jednocześnie zachęca do aktywnego udziału w głosowaniu, podkreślając znaczenie uczestnictwa w demokratycznym procesie wyborczym.

Podczas wyborów europejskich 9 czerwca, swoją tożsamość można potwierdzić za pomocą mDowodu, który jest pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości dostępnym w aplikacji mObywatel 2.0. Co istotne, dokument ten można wykorzystać nawet w trybie offline, bez dostępu do internetu. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób, które mogą mieć ograniczony dostęp do sieci w dniu wyborów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aplikację mObywatel 2.0 można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów: Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń z systemem iOS. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że aplikacja jest bezpieczna i łatwa w użyciu, co czyni ją idealnym narzędziem dla każdego wyborcy.

Wybory europejskie — najważniejsze informacje

Ministerstwo informuje, że wybory europejskie odbywają się co pięć lat, a ostatnie miały miejsce w 2019 roku. W czerwcu bieżącego roku, w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii Europejskiej liczba ta wyniesie 720, co oznacza 15 więcej niż w poprzednich wyborach. Zwiększenie liczby posłów jest wynikiem reform mających na celu lepsze reprezentowanie obywateli UE.

Aplikacja mObywatel wprowadza ePłatnościAplikacja mObywatel wprowadza ePłatności Joanna Gościńska

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że udział w wyborach to nie tylko prawo, ale i obowiązek każdego obywatela. Korzystając z nowoczesnych technologii, takich jak aplikacja mObywatel 2.0, można w prosty sposób uczestniczyć w procesie wyborczym, nawet będąc poza miejscem zamieszkania.

Aplikacja mObywatel 2.0 jest dowodem na to, że nowoczesne technologie mogą znacznie ułatwić życie obywatelom, umożliwiając im łatwy i wygodny udział w ważnych wydarzeniach społecznych, takich jak wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzięki niej, każdy głos może być oddany, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się wyborca.

Nie czekaj więc pobierz aplikację mObywatel 2.0, sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców, zaktualizuj miejsce głosowania, jeśli to konieczne, i weź aktywny udział w wyborach. Twój głos ma znaczenie!

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!